Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Rektor svolává kvůli reformám celou Karlovu univerzitu

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: Lidové noviny

PRAHA Kvůli plánovaným reformám vysokého školství z dílny ministra Josefa Dobeše svolává rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl na čtvrtek velké shromáždění. Byla na ně pozvána celá akademická obec školy. Jejím členům chce vedení univerzity představit jednotlivé věcné záměry zákonů a hlavně své ostré výhrady k nim.

Akademická obec přitom zahrnuje nejen profesory a členy vedení univerzity, ale také všechny vyučující a řadové studenty fakult Univerzity Karlovy.

„Velmi bych ocenil, kdybyste se dokázali vzdát trochy svého času a zúčastnili se tohoto shromáždění i během právě probíhajícího zkouškového období. Závažnost celé situace si tuto oběť naléhavě žádá,“ apeluje například v pozvánce studentům Právnické fakulty UK místopředseda jejího akademického senátu Adam Felix.

ČTĚTE TAKÉ:

Na programu je rozebrání jednotlivých návrhů, tedy návrhu zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům, a „přednesení rizik“, která tyto návrhy skýtají. 

Následovat může doprovodná akce

Posledním bodem pak má být přijetí rezoluce. Tedy konkrétních kroků, jak chce univerzita protestovat proti změnám. Na závěr se nevylučuje konání „doprovodné akce“. „Jestli však něco proběhne, to vám nyní neřeknu,“ krčí rameny Josef Staša, člen předsednictva akademického senátu UK a jeden z řečníků.

I přesto, že se studenti v lednu zabývají spíše učením na zkoušky a jiné aktivity jdou často stranou, mnozí z těch, kdo jsou seznámeni s obsahem reforem, se plánují zúčastnit. Velká část studentů však pořádně návrhy ministerstva nezná nebo o plánované akci vůbec neví. „Žádnou pozvánku jsem nedostala, nejspíš bych ale stejně nepřišla,“ uvedla jedna ze studentek prvního ročníku Právnické fakulty.

Shromáždění se bude konat ve čtvrtek v 15:30 na Právnické fakultě v Collegiu Maximu, jedné z největších poslucháren celé univerzity. Ta má přitom na svých 17 fakultách téměř 50 tisíc studentů a 7 tisíc zaměstnanců, samozřejmě se ale neočekává, že dorazí všichni. Jmenovitě byli pozváni členové vedení fakult, akademických senátů a zástupci Studentské unie.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...