Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rektor svolává kvůli reformám celou Karlovu univerzitu

Věda

  8:20
PRAHA - Kvůli plánovaným reformám vysokého školství z dílny ministra Josefa Dobeše svolává rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl na čtvrtek velké shromáždění. Byla na ně pozvána celá akademická obec školy. Jejím členům chce vedení univerzity představit jednotlivé věcné záměry zákonů a hlavně své ostré výhrady k nim.

Univerzita Karlova foto: Lidové noviny

Akademická obec přitom zahrnuje nejen profesory a členy vedení univerzity, ale také všechny vyučující a řadové studenty fakult Univerzity Karlovy.

„Velmi bych ocenil, kdybyste se dokázali vzdát trochy svého času a zúčastnili se tohoto shromáždění i během právě probíhajícího zkouškového období. Závažnost celé situace si tuto oběť naléhavě žádá,“ apeluje například v pozvánce studentům Právnické fakulty UK místopředseda jejího akademického senátu Adam Felix.

ČTĚTE TAKÉ:

Na programu je rozebrání jednotlivých návrhů, tedy návrhu zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům, a „přednesení rizik“, která tyto návrhy skýtají. 

Následovat může doprovodná akce

Posledním bodem pak má být přijetí rezoluce. Tedy konkrétních kroků, jak chce univerzita protestovat proti změnám. Na závěr se nevylučuje konání „doprovodné akce“. „Jestli však něco proběhne, to vám nyní neřeknu,“ krčí rameny Josef Staša, člen předsednictva akademického senátu UK a jeden z řečníků.

I přesto, že se studenti v lednu zabývají spíše učením na zkoušky a jiné aktivity jdou často stranou, mnozí z těch, kdo jsou seznámeni s obsahem reforem, se plánují zúčastnit. Velká část studentů však pořádně návrhy ministerstva nezná nebo o plánované akci vůbec neví. „Žádnou pozvánku jsem nedostala, nejspíš bych ale stejně nepřišla,“ uvedla jedna ze studentek prvního ročníku Právnické fakulty.

Shromáždění se bude konat ve čtvrtek v 15:30 na Právnické fakultě v Collegiu Maximu, jedné z největších poslucháren celé univerzity. Ta má přitom na svých 17 fakultách téměř 50 tisíc studentů a 7 tisíc zaměstnanců, samozřejmě se ale neočekává, že dorazí všichni. Jmenovitě byli pozváni členové vedení fakult, akademických senátů a zástupci Studentské unie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!