Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobešovo pozvání 'na kobereček' zavání podle akademiků totalitou

Česko

  16:26aktualizováno  18:15
PRAHA - Akademický senát Univerzity Karlovy (UK) kritizoval ministra školství Josefa Dobeše (VV) kvůli jeho výzvě, aby mu rektor školy Václav Hampl přišel vysvětlit důvody protestu proti novému zákonu o vysokých školách. Dobeš tvrdí, že Hampl kvůli nesouhlasu s chystanou reformou podněcuje k sociálním nepokojům.

Josef Dobeš. foto: ČTK

Ministerstvo školství prozatím neví, kdy by se zmíněná schůzka mohla uskutečnit, sdělila mluvčí ministerstva Kateřina Savičová. Možné datum nezná ani UK.

"Pozvat představitele samosprávné akademické obce 'k podání vysvětlení' na ministerstvo velice nepříjemně zavání totalitními manýrami," uvedl ve svém usnesení akademický senát. Dobešovo čtvrteční prohlášení je prý hanebnost.

ČTĚTE TAKÉ:

"Napětí ve společnosti vyvolávají ti, kdo dychtivě a bezostyšně prosazují nepromyšlené pseudoreformy, nikoli ti, kdo vnímají nebezpečí z toho vyplývající," uvedl.

"Termín schůzky pana ministra a pana rektora zatím nebyl upřesněn," uvedla Savičová. Mluvčí nevyloučila, že by mohla být již v úterý, kdy se na ministerstvu školství uskuteční porada s rektory. Jednat se bude o rozpočtu veřejných vysokých škol na letošní rok a také o chystané reformě.

Autor reforem Nantl rezignoval

Šéf odboru vysokých škol ministerstva školství Jiří Nantl, který spolu s náměstkem ministra Ivanem Wilhelmem pracoval na přípravě reformy vysokých škol, rezignoval. Nantl odejde z úřadu na konci ledna. Odchod prý souvisí se zamýšlenou reorganizací úřadu, ne se spory o reformu, jejíž podobu vysoké školy odmítají.
"Vážení a milí, v souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že ke dni 31. ledna t. r. rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol," citoval server Česká pozice z dopisu, kterým se Nantl rozloučil se svými pracovními kolegy. Podle Nantla spěla situace již dlouho k jeho odchodu.

Školy doufají, že se vyřeší sporné body reformy

Řada českých vysokých škol si od úterní schůze slibuje, že rektoři s Dobešem vyřeší zásadní sporné body plánované reformy. Pokud by jednání zkrachovalo, mohly by některé školy uspořádat protestní akce. O demonstraci prozatím vážněji uvažuje zřejmě jen Univerzita Pardubice, jejíž akademický senát by mohl vyzvat k protestní akci s termínem na konci února.

PSALI JSME:

Studenti a pedagogové Univerzity Karlovy vystoupili proti chystané reformě vysokých škol ve čtvrtek. Akademické shromáždění univerzity odpoledne přijalo rezoluci k reformě a dohodlo se, že případné další protesty se uskuteční nejpozději v týdnu po 27. únoru. Už předtím vyhodili studenti z oken 90 melounů jako symbol 90 milionů korun, které příprava zákona stála, večer vyrazili na protestní pochod k sídlu vlády.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat