Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Rektoři zápisné nepodpořili, neřeší prý problémy s financemi

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: Lidové noviny

PRAHA Rektoři nepodpořili stávající návrh zápisného na veřejných vysokých školách. Česká konference rektorů (ČKR) dnes ve svém stanovisku uvedla, že zatím není jasné, jestli by bylo zápisné zavedeno jen na přechodnou dobu či natrvalo, před zavedením poplatků prý navíc musí fungovat systém finanční pomoci studentům.

S návrhem na placení zápisného v maximální výši 6000 korun ročně přišlo ministerstvo školství před třemi týdny, po vlně kritiky však úředníci řekli, že bez podpory akademiků a veřejnosti zápisné nezavedou.

Zápisné na VŠ

Zápisné, poplatek v maximální výši 6000 korun ročně navrhlo ministerstvo školství s tím, že by jej studenti prvních ročníků mohli začít hradit už od příštího akademického roku.

Studenti pobírající sociální dávky by přitom zápisné neplatili, hradil by je za ně stát. Zápisné mělo fungovat jen do zavedení školného, které je plánováno nejdříve od roku 2013.

"ČKR nesouhlasí s návrhem na zavedení zápisného v podobě, v jaké je prezentováno v předkládaném návrhu novely. ČKR doporučuje zavedení zápisného až v návaznosti na realizaci systému státní finanční pomoci studentům vysokých škol a zejména po vyjasnění, že půjde o trvalé, nikoli krátkodobé řešení," stojí v prohlášení rektorů.

Nelíbí se jim také, že ministerstvo provádí pomocí novel nekoncepční změny ve vysokém školství, to prý potřebuje celkovou reformu.

Zápisné nic neřeší

Náměstek ministra pro vysoké školy Jan Koucký se ale minulý týden nechal slyšet, že zápisné nebudou prosazovat, pokud návrh nezíská podporu veřejnosti a rektorů. Peníze ze zápisného by prý stejně nepokryly škrty v rozpočtech univerzit pro příští rok. I pokud by bylo zápisné zavedeno už od září, školy by si polepšily maximálně o 700 milionů. Kvůli škrtům však přijdou o 2,3 miliardy.

Již dříve rektoři uvedli, že plánované snížení peněz by mohlo v příštím roce vést například ke krácení semestru, pozastavování zápisů, přerušení výuky v topné sezoně nebo snižování počtu přijímaných studentů.

Jedna z cest, jak chce ministerstvo řešit nedostatek peněz, je proto změna systému financování škol. Na lepší peníze by si měly přijít školy s dobrými výsledky ve vědě a výzkumu nebo ty, které podporují výjezdy studentů na zahraniční univerzity.

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!