Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Roboti si v Praze zahrají šachy. Závodně

Robot hrající šachy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot hrající šachy. | foto: Shutterstock

PRAHA V Praze dnes budou závodit roboti, na soutěži amatérských techniků se utkají v posunování šachových figurek. Vítěz soutěže Eurobot se kvalifikuje na mezinárodní klání ve Švýcarsku. Robotický den pořádá ve vinohradské Retro Music Hall katedra softwarového inženýrství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a občanské sdružení Robonika, vstup je zdarma.

"V soutěži Eurobot proti sobě soupeří vždy dva roboti sestavení jednotlivými týmy. Jeden zápas trvá 90 sekund a roboti při něm samostatně plní svůj úkol, aniž by byli řízeni člověkem nebo vzdáleným počítačem," vysvětlil David Obdržálek z katedry softwarového inženýrství.

Zatímco v minulých letech roboti sbírali kokosové ořechy, hráli biliár či golf, obsazovali planety nebo dobývali hrad, úkol letošního ročníku zní šachovaná. Úkolem robotů bude přesouvat zjednodušené šachové figurky, a získávat tak pro svůj tým body.

Soutěž je určena amatérským týmům mladých fanoušků robotiky, na mezinárodní úrovni se koná od roku 1998. Tři nejlepší týmy se dostanou do finále, které se odehraje ve Švýcarsku společně s mezinárodní konferencí o výzkumu a vzdělávání v robotice. Mladší účastníci se pak mohou utkat v tom, kdo postaví lepšího dálkově řízeného robota.

"V rámci doprovodného programu Robotického dne v Praze diváci také uvidí soutěž v robotickém minisumu, jízdě robotů na čas po vyznačené dráze a ukázky dalších robotů," uvedl Obdržálek. Program se koná od 10:00 do 17:00.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!