Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ropa mění potravní řetězec v Mexickém zálivu, tvrdí vědci

Věda

  9:41
NEW ORLEANS - Vědci zaznamenali první příznaky toho, že ropná skvrna v Mexickém zálivu mění mořský potravní řetězec. Ropa zabíjí nebo zamořuje některé tvory a podporuje růst jiných, kteří jsou lépe uzpůsobeni k životu v poškozeném životním prostřed.

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu foto: ČTK

Nedaleko místa, kde ropa vytéká do moře, zaznamenali výzkumníci rozsáhlé vymírání ohnivek (pyrosomida) - rosolovitých organismů ve tvaru okurky, jimiž se živí mořské želvy. U pobřeží byly nalezeny kapičky ropy ve skořápkách mladých krabů, kteří jsou hlavní potravou ryb, želv a pobřežních ptáků. A na samotné základně potravinového řetězce se rychle rozmnožují malé organismy, které se živí ropou a zemním plynem.

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Pokud budou takové dopady pokračovat, může podle vědců dojít k proměně mořského života, která se bude kaskádovitě šířit potravním řetězcem a ohrozí pobřežní rybářský průmysl, v němž se pohybují miliardy dolarů.

Federální úřady tvrdí, že dopady ropné skvrny nejsou nezvratné a že zatím nebylo objeveno žádné otrávené mořské jídlo. Demokratický poslanec Ed Markey, který předsedá parlamentní skupině pro vyšetření ropné skvrny, ale varuje, že se jedovatá ropa může dostat do potravin prostřednictvím predátorů, kteří se živí mořskými tvory.

Čtěte více o katastrofě v Mexickém zálivu:

"Když změníte základnu potravního řetězce, bude se to šířit celým potravním řetězcem," říká odborník na mořský život Rob Condon. "Nakonec to zasáhne rybolov a přinese do potravin mnoho jedovatých látek," dodává.

Dosavadní výzkum ukázal obrázky narušení potravního řetězce v rozlehlém pásu severního Mexického zálivu. Ten se táhne od 1500metrové hloubky u místa, kde je poškozený ropný vrt, až po kontinentální šelf u Alabamy a mělké mokřiny u břehů Louisiany.Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Většina skvrny, jejíž objem se odhaduje na 182 milionů galonů (690 milionů litrů) ropy a 12 miliard krychlových stop (380 milionů metrů krychlových) zemního plynu, se podařilo chemickými dispergátory rozbít na malé kapky. To snížilo přímý dopad na pobřeží a ponechalo velkou část ropy a zemního plynu rozpuštěné ve vodě. Mladí krabi, kteří se narodili v hlubokém moři, ale přinášejí tuto ropu ve svých skořápkách do pobřežních sádek od floridské Pensacoly po texaský Galveston. To, že malé organismy přenášejí ropu na dlouhé vzdálenosti, přitom může znamenat, že ropná skvrna zasáhne větší oblast, než se původně předpokládalo.

Oceánograf John Kessler z Texaského univerzitního systému a geochemik David Valentine z Kalifornské univerzity nedávno po dva týdny odebírali vzorky vody v okruhu deseti kilometrů od vadného vrtu, který vyhloubila plošina Deepwater Horizon. Zjistili, že v hloubce kolem 3000 stop (915 metrů) jsou hodnoty zemního plynu 100.000krát vyšší, než je obvyklé. Tyto hodnoty podle vědců tlačí na pokles kyslíku ve vodě, protože ho spotřebovávají bakterie, které se živí zemním plynem. Když objem kyslíku klesne pod určitou míru, rozklad ropy a zemního plynu se zastaví a většina zdejších organismů nedokáže přežít.Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Vědci také zjistili, že v okolí vadného vrtu se na hladině Mexického zálivu objevují mrtvé ohnivky. "Byly jich na hladině tisíce, prostě masově vymírají," řekl Kessler. Vědci nemají jiné vysvětlení tohoto jevu, než že dvacet až třicet centimetrů dlouhé tvory zabily jedovaté látky v ropě. Tvorové plují na hladině, protože jejich těla nafoukl zemní plyn. Smrt velkého množství ohnivek může spustit řetězovou reakci. Jedním druhem, které to přímo ovlivní, jsou mořské želvy, uvádí oceánograf Laurence Madin.

Ohnivkami se podle něj také živí tuňáci a jiné druhy velkých ryb. "Pokud ohnivky umírají, protože se do jejich těla dostaly uhlovodíky, a pak je snědí želvy, dostanou se (uhlovodíky) do želv," řekl Madin. Není si ale jistý, zda by kvůli tomu želvy měly zdravotní problémy nebo umíraly.Ropná katastrofa v Mexickém zálivu. Rybář čistí ryby.

Ropná skvrna také ovlivňuje potravní řetězec tím, že poskytuje obrovské množství potravy pro bakterie, které se živí ropou a zemním plynem. To jim umožňuje rozkvétat. Zároveň však ropa blokuje sluneční svit, který potřebuje k životu fytoplankton - za normálních okolností základna potravního řetězce.

Fytoplankton je potravou pro malé ryby, jako je menhaden (brevoortia), která slouží rybářům jako návnada. Úbytek menhadenů by snížil počty tuňáků, chňapalů červených (lutjanus campechanus) a dalších druhů, které hrají důležitou roli pro rybolov v pobřežních oblastech Mexického zálivu.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...