Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové našli dokonale zachovalé mládě mamuta

Věda

  12:10
MOSKVA - V tundře u obce Mys Kamennyj na Jamalském poloostrově našli lovci sobů další dokonale zachovaný exemplář mamutího mláděte.

V roce 2007 bylo na Sibiři nalezeno téměř neporušené tělo mladé mamutí samice Ljuby. foto: Reprofoto

V obtížně přístupné polární oblasti Ruska jde už o druhý podobný objev, když v květnu roku 2007 našli nedaleko odtud téměř neporušené tělo mladé mamutí samice Ljuby. Mládě objevené před třemi dny prý Ljubě jako by z oka vypadlo.

MAMUTI

Vědci soudí, že mamuti žili před 4,8 milionu až 4000 roky. K jejich vyhynutí zřejmě přispěly změny klimatu a také vybíjení lidmi. Věk Ljuby experti odhadli na 40 000 let.

Cenný objev si před třemi dny připsal předák lovecké brigády Pjotr Jadne, napsala dnes agentura Interfax.

Tělo malého mamuta zatím zůstalo ležet na místě nálezu, kam se nyní spěšně vydala expedice specialistů ruské akademie věd. Vědci se bojí, aby si ostatky mamuta nerozebrali zvědavci.

Mamutím pohřebištěm se staly břehy jamalské řeky Juribej. Letos v květnu tam experti zahájili výzkum nalezených pozůstatků dospělého mamuta, ale kvůli záplavám musely být práce přerušeny. Nyní se na místo chtěli vrátit, ale nález mláděte zřejmě jejich původní plán změní.

OŽIJÍ OPĚT MAMUTI?

"Pokud se zprávy o mláděti potvrdí, bude to další senzace světového významu," řekla ruské agentuře vedoucí ruského vědeckého týmu Natalja Fjodorovová. Dovolí-li to počasí, bude malý mamut vrtulníkem převezen do jamalské metropole Salechardu, kde ho uloží do obřího mrazáku.

Autoři: ,

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč

Mohlo by vás zajímat