Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Savci se šestým smyslem

Věda

  7:01
VĚDA V ROCE 2009 - Jeleni a srnčí zvěř i skot rozeznávají polohu zemských magnetických póly. Dokazuje to jejich zmatené chování v blízkosti stožárů a vedení velmi vysokého napětí.

Věda 2009 - Srny ztracené pod elektrickým vedením foto: Šimon , Lidové noviny

Výsledky studie česko-německého týmu zveřejněné v březnu v on-line časopisu PNAS vzbudily mimořádný zájem médií i vědeckých kruhů. Závěr výzkumu totiž říká, že velcí savci mají kromě pěti smyslů - čichu, zraku, sluchu, hmatu a chuti ještě další, šestý, schopnost orientovat se v terénu podle magnetického pole.

Vědci udělali objev na základě statistického vyhodnocení satelitních snímků i přímého pozorování, aby zjistili v jakém směru skot a spárkatá zvěř stojí.

"Když se zvířata pohybovala ve volné přírodě a nebránily jim v tom terénní překážky nebo povětrnostní podmínky, otáčela se při pastvě většinou tak, aby osa těla mířila od severu k jihu. Stejnou polohu volila při spánku. Pokud se ale vyskytovala v dosahu vedení vysokého napětí, jejich orientační smysl podle magnetických pólů selhával a zvířata stála hlavou do různých světových stran," říká vedoucí týmu český biolog profesor Hynek Burda, který na Univerzitě Duisburg-Essen v Essenu vede katedru obecné zoologie.

Rušivý efekt se projevoval do vzdálenosti okolo padesáti metrů od silnoproudého vedení a reagovalo na něj 60 až 80 procent pozorovaných zvířat. Profesor Burda to vysvětluje tím, že elektromagnetické pole v okolí vysokonapěťových rozvodů ruší schopnost zvířat vnímat magnetické pole Země.

Výsledky studie by se mohly využívat například při stavbě kravínů.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!