Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sčítání goril s velkými chybami

Goril je méně, než vědci předpokládali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Goril je méně, než vědci předpokládali. | foto: Sarel Kromer

Nepříjemným překvapením skončilo sčítání goril horských v ugandském národním parku Bwindi. Vymírajících lidoopů zde žije méně, než se ochránci přírody dosud domnívali.

Národní park Bwindi je vedle konžského národního parku Virunga jediným místem, kde ještě žijí gorily horské ve volné přírodě. Přísně chráněnou rezervaci o rozloze 331 kilometrů čtverečních mělo obývat 336 těchto vzácných lidoopů. Stavy goril se určují podle počtu hnízd, které si gorily budují každý večer pro přespání, a podle množství výkalů. Gorila stráví noc ve svém vlastním hnízdě a ráno se v jeho blízkosti vykálí.

Zooložka Katerina Guschanski z Ústavu Maxe Placka pro evoluční antropologii v Lipsku se pokusila počítání goril zpřesnit. Analyzovala DNA odebranou z každé hromádky trusu nalezené ráno u opuštěných gorilích hnízd. Použila metodu genetického otisku, s jejíž pomocí kriminalisté identifikují oběti trestných činů či pachatele. Každá gorila má jedinečnou kombinaci vybraných úsekůDNA a ta ji jednoznačně charakterizuje. Záměna není možná.

Nová metoda ukázala, že v národním parku Bwindi žije pouze 302 goril. Původní metoda sčítání zvířat je nepřesná. „Předpokládali jsme, že si každá gorila staví na noc jen jedno hnízdo, ale nyní je jasné, že jich některé budují hned několik,“ řekla Katerina Guschanski v rozhovoru pro britský časopis New Scientist.
U mnohem početnějších goril nížinných už vědci stavbu několika hnízd zpozorovali. Rozšíření tohoto zvyku mezi gorily horské je novinkou. Důvodů pro výstavbu dalšího hnízda může být vícero. Gorily si například urychleně budují náhradu za příbytek, do kterého jim zespodu prosákla voda. Především mladší, nezkušená zvířata někdy shledají, že se jim hnízdo nepovedlo a neleží se jim v něm dost pohodlně. Obvykle se ho nepokoušejí vyspravit, ale pustí se rovnou do výstavby nového.

Korekce počtu goril na území národního parku Bwindi vrhla vážné pochyby na optimistická čísla dokazující, že populace horských goril pomalu roste. V roce 1997 napočítali vědci v Bwindi pomocí staré metody 300 goril. V roce 2003 stanovili jejich počet na 320. Na žádný z těchto údajů se však už výzkumníci nemohou spolehnout.
 „Nevíme, co se s populací goril v parku Bwindi děje, zda roste, nebo se zmenšuje,“ říká Katerine Guschanski. „Nejmenší chyby se dopustíme, když budeme předpokládat, že je populace goril stabilní. Na potvrzení si ale budeme muset ještě čtyři neb pět let počkat. Teprve pak budeme moci rozhodnout, co by se mělo s těmito zvířaty dále dělat.“

V národním parku Virunga žije zřejmě kolem 380 goril horských. Správností tohoto údaje jsou si vědci mnohem jistější, protože virunžské gorily jsou lépe přivyklé na kontakt s lidmi, a lze je proto počítat přímo.

Využití molekulární genetiky pro identifikaci jednotlivých zvířat a pro přesné určení jejich počtů se prosazuje v ochraně ohrožených druhů stále častěji. Čínští vědci například podobným postupem výraz Zvoní ně zpřesnili sčítání pand velkých.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.