Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Škodlivých programů je už více než těch užitečných

Věda

  6:00
Počet škodlivého software poprvé v historii převýšil počet prospěšného software. Oznámila to přední společnost v oblasti zabezpečení Symantec, která získává údaje o nebezpečných kódech z více než 120 milionů počítačů rozmístěných po celém světě.

Ilustrační foto. foto: InternetReprofoto

Na konci roku 2007 se na světě vyskytovalo více než 1 200 000 variant nebezpečných kódů. Symantec již dokončil studii, která konstatuje, že 65% veškerého unikátního software, který byl v roce 2007 uvolněn uživatelům, je charakterizováno jako nebezpečný kód. Historické řady dat přitom jasně svědčí o tom, že tento trend se bude nadále zhoršovat.

„V dnešní době je ještě stále většina antivirových a jiných bezpečnostních programů založena na identifikaci a blokování nebezpečných kódů,“ říká Radek Smolík, ředitel českého zastoupení společnosti Symantec. „Rapidně se zvyšující počet škodlivého kódu vede naše myšlenky i aktivity jiným směrem. V blízké budoucnosti bude výhodnější identifikovat a povolovat pouze prospěšný software, všechen ostatní pak automaticky zakazovat. Tento systém se v počítačové terminologii označuje jako tzv. „blacklisting“, tedy blokování nežádoucích programů. „Whitelisting“ je potom povolování důvěryhodných aplikací.

Problém je ovšem v tom, že útoky jsou co nejvíce skryté, tiché a zaměřují se na vykrádání citlivých informací, s nimiž lze snadno obchodovat, zejména na internetových aukcích. Například po 8 dolarech se v průměru prodávají účty na eBay, hesla do poštovních schránek jsou dražší – stojí okolo 30 dolarů, bonitní bankovní účty lze koupit za cenu okolo 1000 dolarů. Kompletní údaje o kreditní kartě lze dnes koupit za cenu okolo 40 centů.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...