Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Solární letoun úspěšně zvládl první etapu přeletu USA

Věda

  7:00
PHOENIX - Švýcarský solární letoun Solar Impulse úspěšně přistál ve Phoenixu v americkém státě Arizona. Ukončil tak po zhruba 18,5 hodiny první etapu svého dlouhého přeletu Spojených států.

Švýcarský solární letoun Solar Impulse po přeletu USA úspěšně přistál ve Phoenixu v americkém státě Arizona. foto: Reuters

Zahájil jej pátečním startem ze San Franciska v Kalifornii. Linkovému letadlu trvá stejný let podle leteckého řádu místních společností zhruba dvě hodiny. Experimentální letadlo s alternativním pohonem má v plánu přeletět v pěti etapách území USA od západního pobřeží k východnímu.

Solar Impulse

Křehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí zhruba 70 kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí fotovoltaické články umístěné na rozměrném křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů a váží kolem 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik jako malé auto. Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu byl představen v roce 2010. Podle jeho tvůrců letoun nikdy nenahradí letadla na pohonné hmoty. Cílem je ukázat potenciál sluneční energie.

Z Phoenixu poletí do Dallasu, poté do St. Louis a Washingtonu, přelet by měl skončit v červenci v New Yorku. Každý let má trvat kolem 20 hodin a v každém etapovém městě chce posádka s letounem zůstat deset dní.

První etapu pilotoval Bertrand Piccard, který se svým kolegou André Borschbergem jednomístný letoun vyvinul. "Je to trochu jako být ve snu," prohlásil Picard po přistání. Video zveřejněné na stránkách projektu ukazuje noční přistávací manévr zkušeného pilota, na nějž na phoenixském letišti čekala skupina příznivců.

Konstruktéři pro zájemce v následujících dnech chystají prohlídky letounu. Při dalších etapách se budou oba muži v pilotování střídat. Do 5000 kilometrů vzdáleného cíle poslední etapy by podle pilotů stroj doletěl i bez mezipřistání, ale let by trval pro jednoho pilota nebezpečně dlouho.

Švýcarský solární letoun Solar Impulse po přeletu USA úspěšně přistál ve Phoenixu v americkém státě Arizona.

Pilot Piccard vystupuje po úspěšném letu z letounu.

Solární stroj vzlétl v pátek v asi 6:00 místního času (15:00 SELČ) z letecké základny Moffett u San Franciska a první etapu podle plánu ukončil přistáním za tmy na letišti Sky Harbor ve Phoenixu po půlnoci (dnes v 9:30 SELČ). Přesný termín odletu na další etapu zdroje zatím nesdělily.

Přelet Ameriky má být pro dvojici průkopníků jakýmsi testem před jejich plánovaným obletem celé Země, který by se měl uskutečnit v roce 2015.

"Snažíme se stanovit nový milník ve velmi vzrušující historii letectví, který může přitáhnout zájem lidí, světa politiky a médií, a ukázat, že s obnovitelnou energií a čistou technologií k hospodárnému využívání energie můžeme dosáhnout nemožné věci," řekl Picard. Loni v létě letadlo Solar Impulse po etapách úspěšně absolvovalo cestu ze Švýcarska do Maroka a zpět.

Autoři: ,