Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Sonda selhala. Podaří se ji oživit ze Země?

Věda

  7:00
PRAHA - Pracovníkům ruského kosmického střediska se podařilo rozšifrovat telemetrické údaje, které získali z paluby stávkující meziplanetární sondy Fobos-Grunt.

Start rakety Zenit-2SB nesoucí ruskou sondu Fobos - Grunt foto: Reuters

Podle odborníků se tak objevila možnost zjistit stav aparátu a jeho palubních přístrojů a dozvědět se i důvody, proč sonda oproti předpokladům neopustila oběžnou dráhu Země a nevyrazila na výzkumnou misi k Marsu.

ČTĚTE TAKÉ:

Sonda odstartovala z ruského kosmodromu v kazašském Bajkonuru devátého listopadu (pozdě večer osmého listopadu SEČ). Nosná raketa Zenit ji sice vynesla na stanovenou oběžnou dráhu kolem Země, ale manévr se zažehnutím motorů sondy selhal. Fobos-Grunt proto místo cesty k Marsu zůstává na orbitě.

Telemetrické údaje se podařilo z útrob sondy dostat už v noci na čtvrtek pracovníkům pozemní sledovací stanice Evropské kosmické agentury (ESA) v západoaustralském Perthu. Veškeré pokusy rozšifrovat zakódovaný soubor dat ale selhaly. Teprve následné spojení z kazašského Bajkonuru získalo informaci, s níž si odborníci dokázali poradit.

Vědecké týmy ESA i ruského Roskosmosu nyní připravují programy, které jim umožní s aparátem dál pracovat. Analýza dat podle člena ruského projektového týmu Alexandra Zacharova umožní stanovit, zda bude možném sondu "oživit" a využít pro jinou isi. Pokud je aparát plně funkční, mohl by se vydat na průzkum některého z blízkých asteroidů.

Start ruské sondy Fobos-Grunt se nezdařil - grafika

Někteří ruští experti ale brzdí přehnaný optimismus. "Jakékoli spekulace o dalším využití sondy jsou utopií," řekl agentuře RIA Novosti nejmenovaný znalec ruského kosmického programu. "Není znám stav sondy, jejích motorů ani vybavení. Úvahy o budoucích projektech jsou zcela ve sféře fantazie," dodal.

Získání kontroly nad Fobosem by také podle jistého akademika, který se kosmonautikou zabývá, mohlo znamenat, že řídicí středisko aparát kontrolovaně navede do atmosféry. Zbylé trosky by pak bezpečně dopadly do oceánu. Ani tato varianta ale zdaleka není jistá, protože nelze předpovědět, jak porouchaná sonda zareaguje na povel k zažehnutí motorů.

Bývalý vrchní velitel ruských protiraketových sil Nikolaj Rodionov ve čtvrtek obvinil USA, že jejich radarová stanice na Aljašce mohla k nezdaru mise přispět. "Silné elektromagnetické záření mohlo narušit obvody sondy," řekl Rodionov agentuře Interfax.

Autoři: ,