Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Sondu u Marsu nejspíš umlčel upgrade

Věda

  19:19
Washington - Již více než dva měsíce si odborníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) lámou hlavu, proč ztratili kontakt se sondou Mars Global Surveyor. Poslední analýzy prý ukazují, že chybu možná udělala sama kosmická agentura, respektive špatný software, kterým chtěla vylepšit program družice.

Mars Global Surveyor nad Marsem foto: NASA

Sonda Mars Global Surveyor vstoupila kvůli problémům se solárními panely na počátku listopadu loňského roku do klidového stavu. Následné pokusy pracovníků NASA znovu s ní navázat kontakt však skončily bezúspěšně. Americká vesmírná agentura proto nechala po zmizelém přístroji nejprve pátrat jinou marsovskou družici Mars Reconnaissance Orbiter, později vyzkoušela také kontakt prostřednictvím vesmírného vozítka Opportunity, jež na Marsu pořizuje snímky povrchu planety. Oba pokusy ale zůstaly bez odpovědi.

NASA se nejprve domníval, že příčinou ztráty může být externí poškození nebo stáří přístroje, který kosmem putuje již desátý rok. Podle Johna McNameeho, zástupce vedoucího programu výzkumu Marsu v Laboratoři tryskového pohonu (JPL), která americké sondy u čtvrté planety Sluneční soustavy řídí, se však ukazuje, že na vině může být lidský faktor.

Specialisté JPL poslali loni v červnu sondě vylepšený software, který měl synchronizovat práci dvou procesorů. Nynější analýzy ale odhalily, že nový program přepsal dva paměťové soubory přístroje. To způsobilo, že družice nasměrovala své solární panely přímo na Slunce, došlo k přehřátí baterií a sonda se následně vypnula.

Ředitel programu výzkumu Marsu NASA Doug McCuistion podle serveru space.com označil tento scénář za jednu z možných variant, která bude ještě důkladně prověřena. Současně však připustil, že nalezení Mars Global Surveyor je vysoce nepravděpodobné.

Evropská vesmírná agentura (ESA) v prosinci oznámila, že její sonda Mars Express vyfotografovala objekt, který by mohl být ztraceným strojem. Rozbory těchto snímků však zatím žádný jednoznačný výsledek nepřinesly. Družice Mars Global Surveyor tak dál zůstává nezvěstná.

Od roku 1997, odkdy krouží okolo "rudé planety", poslala na Zemi více než 240.000 snímků, které vědcům pomohly dojít mimo jiné k poznatku, že na Marsu bývala voda v tekutém stavu. Na základě analýz fotografií byla také vybrána místa, na nichž by v budoucnu mohla přistát pozemská plavidla. Na oběžné dráze kolem Marsu jsou v současnosti další tři družice, jejichž úkolem je systematicky zkoumat podmínky na čtvrté planetě Sluneční soustavy. Vedle evropské sondy Mars Express jsou to dvě americké "kolegyně" Mars Reconnaissance Orbiter a Mars Odyssey, které na povrchu doplňují vesmírní roboti Spirit a Opportunity.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!