Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Jedenáct dní a 24 minut bez spánku. Co se s lidským tělem stane, když přestaneme spát?

Jak dlouho vydrží člověk nespat? Tuhle otázku se před šedesáti lety, v roce 1963, rozhodl otestovat v rámci vědeckého projektu sám na sobě tehdy sedmnáctiletý student střední školy v sandiegské čtvrti Point Loma Randy Gardner. Jeho pokus sledovali spánkový vědec William C. Dement a psychiatr z amerického námořnictva John J. Ross.
  18:00

Účinky bdění zaznamenávali i Gardnerovi spolužáci Bruce McAllister a Joe Marciano Jr. Randy Gardner byl nakonec vzhůru 11 dní a 24 minut.

Jeho rekord později překonal další Američan Robert McDonald. Dokázal bdít 18 dní a 22 hodin. McDonaldův pokus ale nesledoval lékař. Rekordy v délce bdění dlouho registrovala i Guinessova kniha. Od roku 1997 však k pokusům o jejich překonání odmítá vyslat své komisaře. Považuje je totiž za nezdravé.

Randy Gardner byl i po mnoha dnech bez spánku schopen fungovat. Dokonce porazil Williama C. Dementa v pinballu. Dlouhé bdění se však projevovalo na jeho duševní výkonnosti. Měl potíže se soustředěním a krátkodobou pamětí. Byl paranoidní a trpěl halucinacemi.

Spánek nic nenahradí. Kdy naposledy jíst a jak pomůže tenisák proti chrápání?

Jedenáctý den pokusu ho lékaři požádali, aby opakovaně odečítal sedmičku od stovky (100, 93, 86, 79…). Skončil u čísla 65. Pak podle vlastních slov zapomněl, co dělá. Když s pokusem skončil, spal 14 hodin a 46 minut. Další noc pak spal deset a půl hodiny. Experiment na Gardnerovi nezanechal trvalé následky.

Funkci spánku se vědcům zatím nepodařilo zcela objasnit. Nejpravděpodobnější je, že slouží více různým účelům. Nabalovaly se na něj postupně během historie života.

Ve spánku se snižuje rychlost metabolismu. Buňky se zbavují odpadu. Poškozené tkáně regenerují. Uvolňují se růstové hormony. Doplňuje se zásoba glykogenu, jenž přes den funguje jako zdroj glukózy. Mozek ve spánku třídí vzpomínky. Rozhoduje, které informace smaže a které si ponechá v dlouhodobé paměti pro další využití. Ve spánku se nám zdají také sny. Není známo, k čemu jsou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!