Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Španělští vědci údajně jako první naklonovali býka pro zápasy

Naklonovaný býček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naklonovaný býček | foto: ČTK

MADRID Máme klon býka, jakého potkávají matadoři v aréně, hlásí španělští vědci. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na španělského odborníka na veterinární genetiku Vicenta Torrenta.

Španělští vědci jako první v Evropě a pravděpodobně i na světě naklonovali druh býka, který byl vyšlechtěn pro zápasy v aréně. Španělský odborník na veterinární genetiku Vicente Torrent dnes černého býčka, který se narodil v úterý, světu představil.

Klon váží téměř 25 kilogramů a dostal jméno Got, což v katalánštině znamená sklenice (ve španělštině vaso), po svém otci, plemenném býkovi Vasitovi.

Vasito naopak ve španělštině znamená sklenička, ale jeho nositel se příchodu své kopie na svět nedočkal; uhynul už v březnu.

Jeho faktickou matkou je jatečná kráva. Náhradní matku představuje dojnice fríského plemene.

V nejbližší době, možná i hodinách, se na stejném statku v Melgar de Yuso (na jihovýchodě Španělska) očekává příchod na svět dalšího klonu, jenž je bratrem Gota po otci. Jeho matkou je rovněž fríská kráva. Třetí klon by měl přijít na svět v srpnu, ale jeho matka patří k plemeni speciálně vyšlechtěnému pro býčí zápasy.

Sedmnáctičlenný tým španělských vědců doufá, že Got bude projevovat stejnou divokost jako jeho genetický předchůdce Vasito. Na projektu pracovali tři roky a podařilo se jim předstihnout několik podniků ve Spojených státech.

Výzkumný projekt vznikl původně s cílem zabránit vyhynutí ohrožených druhů.

Nejprve se tým pokoušel naklonovat rysa iberského, ale bez úspěchu. Posléze se badatelé rozhodli pro býka plemene vyšlechtěného pro koridu, jelikož pro ně bylo mnohem jednoduší získat vzorky.

Vědci ve světě už vytvořili klony mnoha zvířat, nejprve ovce Dolly v roce 1996 a pak dalších.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...