Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělští vědci údajně jako první naklonovali býka pro zápasy

Věda

  17:45
MADRID - Máme klon býka, jakého potkávají matadoři v aréně, hlásí španělští vědci. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na španělského odborníka na veterinární genetiku Vicenta Torrenta.

Naklonovaný býček foto: ČTK

Španělští vědci jako první v Evropě a pravděpodobně i na světě naklonovali druh býka, který byl vyšlechtěn pro zápasy v aréně. Španělský odborník na veterinární genetiku Vicente Torrent dnes černého býčka, který se narodil v úterý, světu představil.

Klon váží téměř 25 kilogramů a dostal jméno Got, což v katalánštině znamená sklenice (ve španělštině vaso), po svém otci, plemenném býkovi Vasitovi.

Vasito naopak ve španělštině znamená sklenička, ale jeho nositel se příchodu své kopie na svět nedočkal; uhynul už v březnu.

Jeho faktickou matkou je jatečná kráva. Náhradní matku představuje dojnice fríského plemene.

V nejbližší době, možná i hodinách, se na stejném statku v Melgar de Yuso (na jihovýchodě Španělska) očekává příchod na svět dalšího klonu, jenž je bratrem Gota po otci. Jeho matkou je rovněž fríská kráva. Třetí klon by měl přijít na svět v srpnu, ale jeho matka patří k plemeni speciálně vyšlechtěnému pro býčí zápasy.

Sedmnáctičlenný tým španělských vědců doufá, že Got bude projevovat stejnou divokost jako jeho genetický předchůdce Vasito. Na projektu pracovali tři roky a podařilo se jim předstihnout několik podniků ve Spojených státech.

Výzkumný projekt vznikl původně s cílem zabránit vyhynutí ohrožených druhů.

Nejprve se tým pokoušel naklonovat rysa iberského, ale bez úspěchu. Posléze se badatelé rozhodli pro býka plemene vyšlechtěného pro koridu, jelikož pro ně bylo mnohem jednoduší získat vzorky.

Vědci ve světě už vytvořili klony mnoha zvířat, nejprve ovce Dolly v roce 1996 a pak dalších.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!