Slovo mustatil lze z arabštiny přeložit jako „pravoúhlý“. Archeologové je používají k označení záhadných pravěkých staveb, které se podařilo objevit na rozsáhlém území Saúdské Arábie teprve v sedmdesátých letech minulého století. Mustatil tvoří dvě kamenné plošiny spojené dvěma rovnoběžnými zdmi dlouhými až šest set metrů.
Vznikla tak jakási dvorana ve tvaru dlouhého obdélníku, do které se vstupovalo úzkou bránou u jedné z plošin. V severní Arábii objevili vědci kolem šestnácti set mustatilů. Většina vznikla mezi roky 5800 a 4800 př. n. l., a o tři tisíciletí tak předstihly výstavbu prvních egyptských pyramid či megalitické svatyně Stonehenge.
Účel mustatilů začínají vědci chápat až v poslední době. První systematické vykopávky odstartovaly teprve v roce 2017. Významně se na nich podílejí australští archeologové vedení Melissou Kennedyovou a Hughem Thomasem ze Západoaustralské univerzity v Perthu. Ti nyní publikovali ve vědeckém časopise PLOS ONE výsledky průzkumu mustatilu, který leží asi pětapadesát kilometrů východně od současného arabského města al-Ula. Výsledky studie poodkryly řadu tajemství, která tyto stavby obestírají.