Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Tajemství staveb v poušti. Vědci odhalili, k čemu všemu sloužily kamenné dvorany v Arábii


Archeologie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium
V severní Arábii zbudovali pravěcí pastevci množství pravoúhlých kamenných dvoran. Nejnovější výzkumy odhalily, že obřady v těchto tzv. mustatilech měly lidem z mladší doby kamenné zajistit dostatek dešťů a prosperitu stád.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Slovo mustatil lze z arabštiny přeložit jako „pravoúhlý“. Archeologové je používají k označení záhadných pravěkých staveb, které se podařilo objevit na rozsáhlém území Saúdské Arábie teprve v sedmdesátých letech minulého století. Mustatil tvoří dvě kamenné plošiny spojené dvěma rovnoběžnými zdmi dlouhými až šest set metrů.

Vznikla tak jakási dvorana ve tvaru dlouhého obdélníku, do které se vstupovalo úzkou bránou u jedné z plošin. V severní Arábii objevili vědci kolem šestnácti set mustatilů. Většina vznikla mezi roky 5800 a 4800 př. n. l., a o tři tisíciletí tak předstihly výstavbu prvních egyptských pyramid či megalitické svatyně Stonehenge.

Účel mustatilů začínají vědci chápat až v poslední době. První systematické vykopávky odstartovaly teprve v roce 2017. Významně se na nich podílejí australští archeologové vedení Melissou Kennedyovou a Hughem Thomasem ze Západoaustralské univerzity v Perthu. Ti nyní publikovali ve vědeckém časopise PLOS ONE výsledky průzkumu mustatilu, který leží asi pětapadesát kilometrů východně od současného arabského města al-Ula. Výsledky studie poodkryly řadu tajemství, která tyto stavby obestírají.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: