Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stavebnice Merkur se vrací. Může se stát novou učební pomůckou

Věda

  10:24
PRAHA - Známá stavebnice by se mohla stát součástí výuky. Ministr se chystá na exkurzi do firmy, která ji vyrábí.

Merkur po celém domě. Sběratel polytechnických stavebnic pro děti Jiří Mládek se svému koníčku věnuje více než 30 let. foto: ČTK

Na základní škole právě probíhá hodina polytechnické výchovy, tedy osvojování si technických a řemeslných dovedností. Děti ve třídě před sebou mají díly stavebnice Merkur, ze kterých skládají své výtvory. A podobné je to i v některých hodinách matematiky nebo fyziky.

Právě tak by to mohlo na českých školách v budoucnu vypadat. Sběratel této kovové stavebnice Jiří Mládek a spolumajitel hračkářské firmy Merkur Jaromír Kříž totiž usilují o to, aby se stavebnice stala běžnou pomůckou ve výuce na školách. Podporu chtějí i od ministerstva školství.

Stavebnice Merkur"Snažíme se o to už docela dlouho. Vždycky, když je to na dobré cestě, se ale buď změní vláda, nebo ministr školství a naše jednání tak začínají od začátku," popsal Jiří Mládek.

Zatím naposledy se na možné spolupráci domlouvali s ministryní Miroslavou Kopicovou, ta prý byla myšlenkou nadšená, nicméně vzhledem ke svému krátkému působení na ministerstvu ji nestihla realizovat.

A "námluvy" stavebnice Merkur začaly i s novým ministrem školství Josefem Dobešem. Ten by se měl na začátku prosince jet do hračkářské firmy přímo podívat.

"Nechám si tam vše představit a pokud padne i nějaká nabídka či možnost spolupráce ministerstva na takovémto školním projektu, určitě se jí budu zaobírat," potvrdil LN ministr Dobeš s tím, že sám jako dítě si s merkurem hrál a má k němu pozitivní vztah.

Další podrobnosti o možném využití slavné stavebnice při výuce najdete v sobotním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!