Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Testy 5. a 9. tříd budou mít nové typy úloh. Startují v květnu

Žáci- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žáci- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Druhý ročník generálky testování žáků 5. a 9. tříd a odpovídajících ročníků nižších gymnázií přinese nové typy úloh, upravené podmínky pro děti s handicapem a možnost zkusit si vedle povinné angličtiny i jiné cizí jazyky. Testování se oproti loňsku protáhne na čtyři týdny, začíná se 13. května.

Novinářům to řekli zástupci České školní inspekce, která testování připravuje. Účast škol v pokusném testování je povinná, příští rok už by se mělo testovat naostro.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco v minulém roce byly v testech úlohy, v nichž mohli školáci vybrat jednu nebo více správných odpovědí, případně doplnit krátký text, nově budou v testech třeba úkoly na přiřazování obrázků nebo textu. Testy se dělají elektronicky, proto v nich přibudou audio a video ukázky nebo klikací mapy, v nichž budou muset žáci určit požadované části.

Instrukce k úlohám i v cizím jazyce

O testech:

Testy se skládají z češtiny, matematiky a angličtiny, volitelně ale žáci mohou absolvovat i test z němčiny či francouzštiny.

V případě, že bude mít škola dostatek sluchátek, nebudou muset kantoři pouštět poslechové úlohy všem dětem naráz, ale školáci si tyto úlohy budou moci poslechnout kdykoliv v průběhu testu.

"Já jsem přesvědčen, že ty výkyvy budou minimální," reagoval Petr Suchomel z inspekce, zda změny v testech neovlivní výsledky v porovnání s loňskem.

Je prý možné, že v češtině a matematice budou výsledky mírně lepší, protože školy už k testům přihlížejí při výuce.

U cizích jazyků prý naopak mohou mít žáci problém s tím, že i instrukce k úlohám budou v daném jazyce. Takto to však funguje i při mezinárodních jazykových zkouškách.

Nově také testy zohlední děti se specifickými vzdělávacími potřebami. "Může se tak dít například prodloužením času na realizaci, zařazením přestávky v realizaci testu nebo zcela odlišným složením úloh," uvedla inspekce. Ani tak nejsou pro tuto skupinu žáků testy povinné a záleží jen na rozhodnutí ředitele školy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ministerstvo školství nahrazuje systémová opatření bezduchým testováním, které má ovšem celou řadu rizik. Například v zemích, kde takovýto způsob testování zavedli, došlo k zanedbávání netestovaných předmětů," varoval ale senátor a expert ČSSD na školství Marcel Chládek před možnými riziky.

Zbavit se slabších žáků

Některé školy se podle něj také snažily zbavit žáků se slabšími výsledky, aby byla škola v žebříčku kvality co nejvýše. Vytváření žebříčků škol ale ministerstvo opakovaně odmítlo.

Školy mohou testování pořádat od 13. května do 7. června. V březnu se bude na 40 školách konat ověřování otázek a fungování celého systému.

Loni totiž v prvních dnech testování počítačový systém padal a zpožďoval se. Nejdříve v září by pak mělo být hotovo domácí testování, při němž si mohou žáci zkoušet testy z rozsáhlé databáze přímo na svém domácím počítači.

Testy mají ověřovat minimální úroveň požadovaných znalostí, měl by je zvládnout i čtyřkař. V minulém roce se do testování zapojilo přes 161 000 žáků. Tříletý projekt vyjde na 300 milionů korun, samotné testování pak stojí 92 milionů. Generálka bude stát do čtyř milionů Kč. Peníze jdou z EU.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....