Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Číslo týdne

VIDEO: Roztomilý titanosauřík vážil pouhých šest tun. Žil před 66 miliony let, jméno dostal podle bitvy bohů

Titanomachya gimenezi foto:  Gabriel Díaz Yantén.

Obrázek nějakého sauropodního dinosaura už asi viděl každý. Šlo o velké čtyřnožce s dlouhými krky a ocasy a malými hlavami. Skupina měla silný sklon k přerostlosti. Spadají do ní největší suchozemská zvířata všech dob. Vůbec nejmohutnější sauropodi vesměs patří do jedné evoluční větve označované jako titanosauři.
  16:00

Patřil do ní například druh Patagotitan mayorum objevený před deseti lety. Od špičky čenichu ke špičce ocasu měřil 37 metrů. Jeho hmotnost odhadují vědci okolo 69 tun. Podobné velikosti dosahovali i příbuzné rody Argentinosaurus nebo Puertasaurus.

Proto je zvláštní, když se najde nějaký titanosaurus, který je naopak malý. Přesně to se teď podařilo týmu výzkumníků vedenému Agustínem Pérez-Morenem z Národní univerzity v La Platě v Argentině. V časopise Historical Biology popsali nový druh titanosaura jménem Titanomachya gimenezi.

Na délku mohl měřit něco okolo šesti metrů. Jeho hmotnost vyšla vědcům mezi 5,8 a 9,8 tuny. Pro srovnání: kráva má okolo půl tuny, slon africký mezi šesti a sedmi.

Rodové jméno nového druhu odkazuje na řecké pověsti. Titánomachie byl boj mezi olympskými bohy a Titány. Druhá zmíněná strana utrpěla porážku.

Dinosauří trpaslík. Rexův bratranec nebyl vyšší než průměrný český chlap

T. gimenezi žila před 66 miliony let. Zhruba tou dobou se Země srazila s planetkou. Katastrofa vyhubila všechny dinosaury s výjimkou ptáků. T. gimenezi proto patřila k posledním druhům sauropodů, které kdy žily. Její druhové jméno připomíná zesnulou argentinskou paleontoložku Olgu Giménezovou.

Srovnání velikosti nového dinosaura a člověka

Z dinosaura se dochovalo několik kostí končetin, fragmenty žeber, jeden ocasní obratel a část pánve. Ačkoliv byla T. gimenezi zakrslá, nešlo nejdrobnějšího člena skupiny.

Srovnatelně velké byly rody Saltasaurus a Neuquensaurus. Délkou nejspíš oba T. gimenezi překonali. Byli však subtilnější. Saltasaurus mohl mít okolo osmi a půl metru a vážit jen 2,5 tuny. Neuquensaurus měl prý sedm až devět metrů. Vážil mezi 1,8 a 3,5 tuny.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...