Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

U šimpanzů jako v lidské školce

šimpanz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šimpanz | foto: ČTK

PRAHA Statistika odhalila další podobnost mezi lidmi a lidoopy. U šimpanzích mláďat dochází k častým onemocněním ve stejné životní etapě, ve které i děti poprvé přicházejí do většího kolektivu.

Šimpanzi platí za osvojení sociálních dovedností vysokou cenu. Zjistil to výzkumný tým, který sledoval divoce žijící primáty v pralesích Pobřeží slonoviny. Vědci prokázali, že mnoho mladých zvířat umírá na infekční choroby postihující dýchací systém vinou častého kontaktu s vrstevníky a objasnili mechanismus, který opakované epidemie vyvolává.

Christophe Boesch, který v současnosti pracuje v Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii, studuje šimpanze na Pobřeží slonoviny už tři dekády. Za tu dobu počet těchto zvířat klesl o více než dvě třetiny. Ukázalo se mnohá úmrtí způsobilo opakované propuknutí virových onemocnění.

Kritický třetí rok
Nejkrutější epidemie se vracely přibližně s tříletou periodou. Boeschův kolega Peter Walsh přišel s myšlenkou, že v pralesích může probíhat něco podobného jako v rodinách, které své děti poprvé přivedou do školky.

Každý rodič ví, jak snadno si lidská mláďata v kolektivu nákazu předávají a jak často pak doma dochází k onemocnění dalších sourozenců. Analýza záznamů o narození šimpanzů i jejich úmrtích vedených od roku 1984 ukázala, že se křivka úmrtnosti zvedá, když je v tlupě hodně dvouletých. Propuknutí epidemie se stane osudným velké části těch nejmladších opičích batolat.

Samicím se vrací plodnost ve stejnou dobu, ve stejnou dobu zabřeznou, a proto se narodí velké množství mláďat v krátkém časovém intervalu, zhruba rok poté, co nákaza řádila nejsilněji. Za další dva roky se cyklus opakuje, což souhlasí s pozorovanou tříletou periodou křivky úmrtnosti. Naopak další faktory jako dostupnost potravy či vliv mírného nebo nepříznivého počasí do statistik nezapadaly. Stejně dopadlo i zkoumání vlivu počtu predátorů.
Smrt přinášejí i vědci
Proč pro šimpanzy nastává kritický věk po dovršení druhého roku? V tuto dobu jsou mláďata nejvíc lačná po hrách s vrstevníky. Učí se tak společenskému chování, ale vytvářejí současně ideální podmínky pro šíření infekce. Skutečnost, že sociální chování i přes popsaná rizika přetrvává, podle vědců znamená, že musí druhu přinášet velkou evoluční výhodu. Jinak by již dávno vymizelo.

Pro výzkumníky bylo bolestné zjištění, že jeden ze dvou nejnebezpečnějších virů přes všechnu opatrnost do pralesa zavlekli sami. Došlo k tomu dokonce opakovaně.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...