Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učte pořádně, žádají studenti VŠ

Věda

  20:00
PRAHA - Málo nás připravujete pro praxi, vzkazují mnozí studenti vysokým školám. Dlouhodobý trend potvrzuje průzkum společnosti Deloitte, v němž dvě pětiny z 627 dotázaných studentů tvrdí, že je příprava na budoucí povolání nedostatečná.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle ekonoma Daniela Münicha z Nervu je chyba na straně škol, ale i zaměstnavatelů. "Školy v řadě ohledů učí věci hodně specifické a bez souvislostí, což sice může být užitečné k nějaké profesi, ale pak člověk jde jinam a je mu to k ničemu," míní Münich. Zároveň ale podle něho platí, že zaměstnavatelé mají často představu, že vzdělávací systém je tu od toho, aby jim dodal do puntíku připraveného absolventa, který ve firmě nahradí člověka s desetiletou praxí.

VÍCE PRAXE, MÉNĚ HODIN VE ŠKOLE

* Ministerstvo školství má plán, jak zefektivnit vysokoškolské studium. Chce, aby vznikly školy výzkumné a vedle nich školy orientované na profesní vzdělávání, kde by studenti získávali pouze titul bakalář. Zvažuje také, že změní cestu k malému doktorátu. K jeho získání by stačilo pouze bakalářské studium a pětiletá praxe.

* Od základu se změní udělování akreditace. Školy mají být detailněji kontrolovány. Akreditační komise zanikne, nahradí ji nezávislá agentura. Zpětnou vazbu chce resort získávat od absolventů pomocí dotazníků.

* Nový vysokoškolský zákon má platit od roku 2013.

"Když se dělal průzkum mezi zaměstnavateli, tak pouze 30 procent z nich řeklo, že by byli ochotni spolupracovat s vysokými školami a že je pro ně důležité, co se na nich učí, z jejich strany tedy není moc zájem se na tom procesu podílet," doplňuje student politologie Miroslav Jašurek, který je zároveň předsedou Studentské komory Rady vysokých škol.

Ministerstvo školství nyní pracuje na reformě vysokých škol, která má reagovat právě i na nedostatečnou přípravu pro praxi. Školy mají být buď výzkumné, či orientované na profesní vzdělávání, kde by studenti získávali pouze titul bakalář (Bc). "Nechceme školy nutit, aby se chovaly všechny stejně, jako je tomu nyní, kdy například neuniverzitní škola musí v některých případech předstírat, že dělá vědu, protože jinak by nedostala akreditaci," uvedl Jiří Nantl z ministerstva školství, který vysokoškolský zákon připravuje.

Úřad má v plánu zamezit trendu, kdy drtivá většina studentů pokračuje v magisterském studiu a bakalář není považován za plnohodnotný titul. Zároveň chce začít posílat absolventům dotazníky, aby měl zpětnou vazbu, jakou mají zkušenost se studiem, jak byla náročná výuka či jaké mají uplatnění. To pak ovlivní financování škol, což má být "bič" na školy, aby nenabízely studijní programy nahodile a bez toho, aby se tam student nenaučil to, co škola slibovala.

Už nyní se s dotazníky setkávají absolventi brněnské Masarykovy univerzity. "Z letošního průzkumu vyplývá, že 65 procent dotázaných si myslí, že studium bylo orientováno teoreticky," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová s tím, že ve srovnání s výsledky z předchozích let se poměr studentů s tímto názorem snižuje.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat