Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci objevili dinosaura, připomíná nelétavého ptáka

Věda

  7:00
LONDÝN - Fosilizované kosti a vejce dosud neznámého druhu dinosaura, který připomíná nelétavého ptáka, byly nalezeny v argentinské Patagonii. Stáří fosilie je odhadováno na 70 milionů let.
Vědci objevili nový druh dinosaura. (Ilustrační foto)

Vědci objevili nový druh dinosaura. (Ilustrační foto) foto: ČTK

O objevu argentinsko-švédské expedice informoval server BBC. Nový druh dinosaura nazvaný Bonapartenykus ultimus patří do rodu Alvarezsauridae. Tito poměrně malí dinosauři měli dlouhé nohy a pohybovali se rychle. Nový druh je ale jedním z největších příslušníků tohoto rodu - měřil zhruba dva a půl metru.

ČTĚTE TAKÉ:

Navíc podle vědců byl tento dinosaurus posledním přeživším svého typu z Gondwany, jižní pevniny, která spolu s Laurasií původně tvořila prakontinent Pangea.

Podle paleontologů byla vejce oplodněna a v pokročilém stadiu vývoje. Některá z vajec byla v době skonu matky pravděpodobně ještě v jejím těle. Další vejce ležela kolem. Vědci doufají, že jim pomohou vysvětlit, jak se ptáci vyvinuli z dinosaurů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V minulosti bývalo spojení dinosaurů s dnešními ptáky zpochybňováno, nicméně nalezené kosti připomínají kostru dnešního nelétavého ptáka nandu, který je příbuzný s pštrosy. Nandu žije především v savanách a ve stepích argentinské Patagonie, ale vyskytuje se i v Brazílii a Bolívii.

Autoři: ,

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...