Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci objevili dinosaura, připomíná nelétavého ptáka

Věda

  7:00
LONDÝN - Fosilizované kosti a vejce dosud neznámého druhu dinosaura, který připomíná nelétavého ptáka, byly nalezeny v argentinské Patagonii. Stáří fosilie je odhadováno na 70 milionů let.
Vědci objevili nový druh dinosaura. (Ilustrační foto)

Vědci objevili nový druh dinosaura. (Ilustrační foto) foto: ČTK

O objevu argentinsko-švédské expedice informoval server BBC. Nový druh dinosaura nazvaný Bonapartenykus ultimus patří do rodu Alvarezsauridae. Tito poměrně malí dinosauři měli dlouhé nohy a pohybovali se rychle. Nový druh je ale jedním z největších příslušníků tohoto rodu - měřil zhruba dva a půl metru.

ČTĚTE TAKÉ:

Navíc podle vědců byl tento dinosaurus posledním přeživším svého typu z Gondwany, jižní pevniny, která spolu s Laurasií původně tvořila prakontinent Pangea.

Podle paleontologů byla vejce oplodněna a v pokročilém stadiu vývoje. Některá z vajec byla v době skonu matky pravděpodobně ještě v jejím těle. Další vejce ležela kolem. Vědci doufají, že jim pomohou vysvětlit, jak se ptáci vyvinuli z dinosaurů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V minulosti bývalo spojení dinosaurů s dnešními ptáky zpochybňováno, nicméně nalezené kosti připomínají kostru dnešního nelétavého ptáka nandu, který je příbuzný s pštrosy. Nandu žije především v savanách a ve stepích argentinské Patagonie, ale vyskytuje se i v Brazílii a Bolívii.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat