Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V nové laboratoři budou vědci zkoumat výživu zvířat a krmiva

Věda

  5:56
BRNO - Odborníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně budou v nové laboratoři zkoumat trendy ve výživě zvířat, bezpečnosti krmiv a pícninářství. Aktuálně vyvíjí a testují například perspektivní přírodní antibiotika s cíleným transportem do tenkého střeva. Laboratoř vznikla díky investici přibližně 1,5 milionu korun, oznámil mluvčí univerzity Filip Vrána.

Vyhrajte granule pro svou kočku foto: Shutterstock

Vědci plánují analyzovat obsah krmiv nebo pícnin, zaměří se třeba na aromatické látky, mastné kyseliny, některé vitamíny, aminokyseliny, ale také pesticidy či mykotoxiny. „Technické vybavení je napojené na výzkumné aktivity našeho ústavu, které jsou zaměřeny na aktuální témata v oblasti výživy hospodářských zvířat a pícninářství,“ uvedl Pavel Horký z agronomické fakulty.

Vědci se zabývají mimo jiné cíleným transportem přírodních antibiotik až do tenkého střeva. „Toto řešení má za cíl překonat nestabilitu přírodních antibiotik ve vyšší části zažívacího traktu zvířat,“ řekl Horký.

Nyní vědci dolaďují poslední detaily výzkumu. Testují například stabilitu nově vyvinutých látek během technologického zpracování a skladování. Celý výzkum musí být hotov do září, kdy se chystá rozsáhlý pokus na brojlerech.

„Budeme hodnotit účinnost nově vyvinutých nanotransportérů na potlačení vlivu patogenních mikroorganismů a celkovou kondici a zdraví zvířat. Poznatky, které tento výzkum přinese, budou komerčně využívány,“ uvedl Horký k výzkumu, který podpořila Technologická agentura České republiky.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat