Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Vařené, granule nebo syrové maso. Co je pro vašeho mazlíčka nejlepší?

Záněty žaludku či chronické zažívací obtíže. Jak je poznat a léčit? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záněty žaludku či chronické zažívací obtíže. Jak je poznat a léčit? | foto: Shutterstock

V dřívějších dobách se psi krmili doma připravenou vařenou stravou, kterou většinou tvořilo maso a příloha. Později se na trhu prosadily „klasické“ granule připravované z různých surovin, zpracované při vysoké teplotě a tlaku a slisované do tvaru granule.

„Otázka kvality vstupních surovin je u nich jedním z klíčových bodů. Některé se vyrábí opravdu z masa, jiné z vedlejších masných produktů, tedy spíše zbytků masného průmyslu a do mnoha granulí se pro snížení ceny přidává ještě soja, pšenice nebo kukuřice. Teplotou zničené vitamíny se pak musí přidat uměle a aby granule držela při sobě tak se ještě přidá tuk – no řekněte, kdo by odolal takové „večeři“,“ říká veterinářka Markéta Rázgová, která se již několik let se zabývá výživou psů a koček.

Barf

V posledních letech si už i u nás nachází své příznivce krmení zvané BARF, je to zkratka Bone And Raw Food (kosti a syrová strava). „Krmení syrovou stravou je metodou krmení, která se snaží co nejvíce přiblížit výživě divoce žijících šelem. V misce takového Barfaře pak najdeme nejen maso, ale i kosti a vnitřnosti, ovoce a zeleninu, bylinky a občas třeba i vejce nebo jogurt či tvaroh.

Toto vše pes nebo kočka dostávají syrové a díky tomu si jejich potrava uchová přirozené vitamíny. Krmit můžeme maso a kosti z různých druhů zvířat – nejčastěji se jedná o maso drůbeží, hovězí, vepřové, ale krmí se i králík nebo různé druhy ryb jako je kapr, losos, sleď a další,“ vysvětluje Rázgová.

A dodává: „Čím je strava pestřejší, tím lépe protože tím zajistíme dostatek všech druhů živin. Jak sestavit konkrétní jídelníček se dnes již můžete dozvědět nejen na internetu, ale i na přednáškách.“

Nevýhody syrové stravy

Má barf nějaké nevýhody? Nevýhodou barf je, že potřebujete dostatečně velký mrazák, kde máte dostatek zásob. Pokud nemáte mrazák, můžete zdravou stravu svému pejskovi dopřát pomocí za studena lisovaných granulí Yoggies, které se někdy onačují jako sušený barf. Jejich složení respektuje psa jakožto masožravce a při výrobě je použita nízká teplota pro zachování přirozených vitamínů. Granule pejskům chutnají, dobře se skladují a jako bonus obsahují probiotika pro zdravé trávení.

„Určitě bych ráda upozornila na to, že sestavit zodpovědně dobře vyvážený jídelníček dá práci a je potřebné si k tomu předem nastudovat dostatek informací. Při krmení barf je veškerá zodpovědnost právě na majiteli zvířete. Ne každý si na to troufne. Zpočátku se neobejdete bez kuchyňské váhy, protože než množství masa dostanete do oka, to chvilku potrvá. Někteří pejskové potřebují navíc přidávat i některé doplňky stravy – například rostoucí psi, starší a nemocní psi a také psí sportovci.

Parazité

Co se týká parazitů a bakterií tak základem bezpečnosti je maso před krmením přemrazit alespoň na 48 hodin při teplotě alespoň mínus 18°C. O další se postará nízké pH žaludku vaší šelmy – kyselé pH ničí bakterie a parazity a ty pak pro zvíře nepředstavují riziko. A co kosti?

„Ano kosti mohou být pro psy nebezpečné, to je bez debat. Ale pokud dodržíme základní pravidla tak se nemusíme bát – kost musí být syrová a musí na ní být maso. Množství kostí je potřeba dobře spočítat aby jich nebylo moc ani málo. Tepelně upravené kosti nepodáváme nikdy. Štěpí se a tvoří nebezpečné ostré hroty. Na kosti je nutné pejska zvykatpostupně,“ říká veterinářka.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!