Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uši kočkám kontrolujte pravidelně. Jak poznat svrab?

Magazín

  6:34
Ušní svrab neboli prašivina. Onemocnění, které kočky může potrápit. A to dokonce opakovaně. Ušní svrab způsobuje hned několik druhů roztočů. Co dělat a jak ho léčit?

Kočky jsou v přírodě ostražitější foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Jedním z parazitů, který ušní svrab způsobuje, je strupovka ušní. Strupovka je velká zhruba půl centimetru, takže je viditelná na pohled. Parazituje na povrchu kůže, kam klade vajíčka a živí se odloupanými buňkami kůže. To, že je zvíře napadené parazitem, si všimnete díky změnám na boltci ucha. Přítomnost parazitů stimuluje tvorbu ušního mazu, který připomíná kávovou sedlinu. Můžete si všimnout i strupů.

A jak se svrab léčí?

Existují antiparazitární kapky do uší, což ovšem většina koček nese špatně, léčba je navíc poměrně vleklá. Další možností jsou opakované injekce, které kočku vystavují stresu z cesty k veterináři i samotné aplikace.

Pakliže budete kočce či psovi ušní boltce pravidelně kontrolovat, na strupovku snadno přijdete včas. Některá zvířata napadená parazitem se také silně až fanaticky drbou. Většinou za to ale může alergie na parazita.

Kočku či psa, kteří vykazují první příznaky, odveďte okamžitě k veterináři. V pokročilých stádiích se může objevit zánět zvukovodu. Ten může vést až k proděravění bubínku a rozšíření infekce do středního a vnitřního ucha, či dokonce do mozku.

Svrab je navíc velmi lehce přenosný přímým kontaktem mezi kočkami. Pokud jich tedy máte doma více, jedna druhou nakazí snadno. Pakliže si přinesete domů další přírůstek, nebo vaše kočka chodí ven, je třeba tomu věnovat větší pozornost.

Autor: