Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Miluje vaše kočka syrové maso? Odčervujte ji čtyřikrát ročně, radí veterinářka

Magazín

  6:53
Tasemnici může kočka, která venku loví myši či konzumuje syrové maso, chytit poměrně snadno. Existují dokonce druhy tasemnic, které od domácího mazlíčka může chytit i člověk. „Kočky, které mají možnost lovit nebo jsou krmené syrovým masem, odčervujte až čtyřikrát ročně. Neméně důležitá je prevecne napadnutí blechami, v případě výskytu blech je vhodné po odblešení rovněž odčervit,“ říká v rozhovoru veterinářka Erika Košíková z veterinární kliniky Madridská.

Nejenom myši, ale i ostatní hlodavci tvoří jídelníček venkovních koček, ale i koček se kterými jezdíte ven jen o víkendech foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Lidovky.cz: Jak se pozná, že má kočka tasemnici?
Kočka je definitivní hostitel některých druhů tasemnic, to znamená, že se v jejím tenkém střevě vyvíjí z larvičky dospělá tasemnice schopná vylučovat vajíčka a nakazit dalšího mezihostitele. Na počátku infekce si majitel nemusí povšimnout žádných změn nebo příznaků, někdy se objeví nechutenství, průjem nebo hubnutí. Později, když dochází k vylučování článků tasemnic obsahujících vajíčka, je možné v okolí konečníku nebo v trusu objevit tyto články, které jsou většinou světlé nebo narůžovělé barvy, 0,5 až 1 cm dlouhé a často se rytmicky pohybují. Samotné vylučování článků vede k svědění řitního otvoru, co nutí kočky k zvýšenému otíraní, tzv. sáňkování, nebo lízaní v této oblasti.

Lidovky.cz: Jaké vyšetření musí kočka absolvovat, aby měl veterinář jistotu?
Spolehlivější je koprologické vyšetření trusu při podezření na tasemnice, protože některé druhy tasemnic vylučují vajíčka bez článků. Vzhledem k mikroskopické velikosti vajíček jej volným okem nevidíme. Články i vajíčka se vylučují v nepravidelných intervalech, proto se doporučuje na vyšetření sbírat trus nejméně tři dny po sobě, aby se záchytnost vajíček zvýšila.

Lidovky.cz: Jak to vypadá, když ji vyzvrací?
Dospělá tasemnice žije v tenkém střevě, proto zvracení tasemnic je zřídkavé, pravděpodobnější je odchod článků tasemnice spolu s trusem.

Lidovky.cz: Může ji člověk chytit od kočky?
Ano, jsou druhy tasemnic, které představují riziko pro člověka. Člověk může být jak mezihostitelem tasemnice, kdy se v jeho těle vyvíjí boubel tasemnice (cysticerkus nebo echinokokus), tak i konečným hostitelem dospělé tasemnice. Aby se v trávicím traktu člověka mohla vyvinout tasemnice, je nutné pozřít boubel. K tomu dochází nejčastěji konzumací syrového nebo nedostatečně upraveného masa. Od kočky nebo psa je možné se nakazit pouze vajíčky tasemnic a stát se tak mezihostitelem a nositelem boubele. Vzniká onemocnění zvané cysticerkóza nebo echinokokóza. Vzhledem k tomu, že cysty tasemnice se vyvíjí v různých orgánech (svalech, játrech, plicích nebo mozku), jedná se o poměrně závažnou zoonózu.

Lidovky.cz: Může mít tasemnici i kočka, která je pravidelně odčervovaná?
Pravidelné odčervování koček a psů riziko významně snižuje. Kočky se nakazí nejčastěji pozřením syrového masa, některé druhy tasemnic mají mezihostitele blechu. Proto je nutné kočky, které mají možnost lovit nebo jsou krmené syrovým masem, odčervovat 3-4x ročně. Neméně důležitá je prevence napadnutí blechami, v případě výskytu blech je vhodné po odblešení rovněž odčervit.

Autor: