Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nobelovka genetika Cricka jde do dražby

Věda

  8:47
WASHINGTON - V USA se chystá dražba Nobelovy ceny za lékařství, kterou v roce 1962 dostal britský vědec Francis Crick za odhalení struktury DNA, nositelky dědičných informací. Podle aukční síně Heritage Auctions půjde o teprve druhý známý prodej Nobelovy ceny za posledních 70 let.

Francis Crick (vpravo) a James D. Watson foto: Reuters

Vyvolávací cena byla stanovena na 250 000 dolarů (pět milionů korun), Heritage Auctions ale očekává, že dražba zlaté medaile a diplomu, jež Nobelovu cenu tvoří, vynese až půl milionu dolarů.

Dražit se bude i jeho šek na 86 000 švédských korun (podle dnešního kurzu 265 000 českých korun), který tehdy s cenou dostal a který si nechal proplatit dva dny po slavnostním ceremoniálu.

Nobelovu cenu dala do dražby Crickova rodina

Crick cenu dostal společně s krajanem Mauricem Wilkinsem a s Američanem Jamesem Watsonem. Nobelovu cenu za lékařství dala do dražby Crickova rodina, která chce část získaných peněz věnovat Institutu Francise Cricka.

Tento ústav by měl být otevřen v roce 2015 v Londýně a měl by vést výzkum v oblasti léčby nejzávažnějších chorob ve světě.

Aukce se bude konat v New Yorku 10. dubna. Draženy při ní budou i další věci spojené s Crickem, jako například jeho pracovní plášť se symbolem DNA na náprsní kapse.

Přínos Francise Cricka

Stavbu DNA (deoxyribonukleové kyseliny) objevili čtyři vědci. Crick a Watson, kteří působili v Cambridge, zkoumali strukturu z jednoho úhlu, zatímco Wilkins a také Rosalinda Franklinová v Londýně zaujali více experimentální přístup. Podle některých odborníků měla právě Franklinová hlavní zásluhu na zmapování DNA, ale zemřela ještě před udělováním cen.

Francis Crick zemřel v roce 2004 ve věku 88 let na rakovinu střev.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!