Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cenzura je nutná, míní čínský nositel Nobelovy ceny

Mo Jen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mo Jen | foto: ČTK

STOCKHOLM  Letošní nositel Nobelovy ceny za literaturu, čínský spisovatel Mo Jen na tiskové konferenci odmítl vyslovit přímou výzvu k propuštění vězněného krajana a laureáta Nobelovy ceny za mír z roku 2010 Liou Siao-poa. Mo Jen obhajoval cenzuru ve své vlasti. Je prý nutná stejně jako bezpečnostní kontroly na letištích.

"Již jsem svůj názor na tuto otázku vyjádřil," řekl Mo novinářům ve Stockholmu, kde má 10. prosince ocenění oficiálně převzít. Mo Jen v říjnu vyjádřil naději, že se Liou Siao-po "dostane co nejdříve na svobodu".

Politiku a literaturu nelze slučovat
Své odmítnutí otevřeně podpořit disidenta Lioua zdůvodnil spisovatel na tiskové konferenci tím, že on jako spisovatel byl oceněn za literaturu, a nikoli za politiku. Mo opakovaně zdůrazňuje, že literatura a politika jsou dvě odlišné věci, které nelze směšovat.

Skupina 134 laureátů Nobelovy ceny z celého světa nedávno sepsala dopis vůdci Komunistické strany Číny se žádostí o propuštění Liou Siao-poa a jeho ženy, která je držena v domácím vězení. Mo Jen se k signatářům dopisu nepřipojil.

Mo na konferenci také nepřímo obhajoval cenzuru ve své vlasti. Mo konstatoval, že cenzura existuje v každé zemi světa, rozdíl je jen v tom, v jaké míře. Agentura AP uvedla, že Mo přirovnal cenzuru k bezpečnostním kontrolám na letištích, které jsou podle něj rovněž "nepříjemné, ale nutné". Mo je přesvědčen, že cenzura nesmí stát v cestě pravdě, ale může být užívána a někdy je prý i nutná, aby se zabránilo šíření fám a pomluv.

Ocenění Moa bylo kritizováno některými čínskými disidenty i mezinárodními bojovníky za lidská práva kvůli tomu, že tento literát je členem Komunistické strany Číny a působí mimo jiné jako místopředseda provládního Svazu čínských spisovatelů.

Zatímco ocenění propagátora politických reforem Lioua před dvěma roky Peking odsoudil jako západní propagandu a uvedl, že výbor poškodil svou pověst, když dal cenu vězněnému zločinci, ocenění pro Moa Čína letos velkolepě oslavovala. Liou zůstává nadále ve vězení, kde si od roku 2009 odpykává jedenáctiletý trest za údajné podněcování k převratu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Psycholog / Psycholožka

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Královéhradecký kraj