Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoční přání zcela vytlačily SMSky

Věda

  6:00
Už několikátým rokem se mluví o tom, že elektronická přání k Vánocům a Novému roku vytlačují klasické pohlednice. Průzkum T-Mobilu však ukázal, jak moc krátké textové zprávy dominují nad vším ostatním.

Ilustrační foto. foto: VodafoneReprofoto

Výsledky průzkumu říkají, že 95 % lidí posílá vánoční a novoroční blahopřání prostřednictvím krátkých textových či multimediálních zpráv, každý jich v průměru odešle kolem 28. Tento způsob před ostatními vede hned o několik délek: všechny ostatní způsoby přání (internet, hlasové hovory nebo papírovou poštu) využívá asi jen třetina populace. Více než pět papírových přání posílá asi jen pětina lidí, převážně se jedná o seniory.

Telefony a textové zprávy však začínají pronikat i mezi ně. SMS přání k příjemnému prožití Vánoc nepíše pouze zhruba 6 % lidí, naopak každý desátý člověk dokonce napíše nebo přijme více než dvacet textových zpráv.

Tento způsob však s sebou přináší i jeden nepříjemný fakt: pomocí moderní techniky si lidé usnadňují práci natolik, že tím trpí originalita a bližší vyjádření vztahu k lidem, kterým se píše. Plných 43 % oslovených totiž používá jednotný vzor zprávy pro všechny adresáty.

Mobilní telefony souvisejí s vánočními svátky i jinak. Nový telefon si přeje najít pod stromečkem takřka každý druhý, polovina respondentů přitom už někdy někomu mobil nadělila.

Internet na vzestupu
Internet se prozatím posílá k zasílání blahopřejných zpráv využívá spíše v komerční oblasti, ale stále silněji se prosazuje i k osobním přáním. Kromě vánočně motivovaných zpráv posílaných přes instant messengery se stále těší velké oblibě e-maily.

Dokonce vznikly i servery, které vám odesílání takovéhoto e-mailu usnadní. Patří mezi ne například i www.vanocni-prani.cz.  Stačí si jen vybrat vhodný obrázek, zadat své jméno, adresu příjemce a připojit krátký text a o všechno ostatní se postará systém.

Pokud se rozhodnete odesílat takovéto e-maily sami, doporučuje se držet se několika zásad. Je vhodné dávat všechny příjemce do slepé kopie, aby se k lidem kromě blahopřání nedostal i seznam vašich kontaktů. Mnohé antispamové filtry však takovéto hromadně odesílané zprávy vyhodnocují jako nevyžádanou poštu, a tak pokud chcete mít jistotu, že zprávy dorazí, posílejte raději každou zvlášť.

Vyhněte se též přikládání objemných příloh. Jako součást mailu odesílejte pouze obrázky o velikosti desítek kilobajtů, u ostatních příloh jako jsou animace nebo prezentace je vystavte na internet a do mailu vložte pouze odkaz.

Autor: