Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědci našli fosílii prapředka opic

Mimořádně zachovalá fosilie pojmenovaná Ida byla nalezena v lomu Messel u Darmstadtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimořádně zachovalá fosilie pojmenovaná Ida byla nalezena v lomu Messel u Darmstadtu. | foto: ČTK

BERLÍN Němečtí vědci zjistili ve zkamenělině zvířete staré 47 milionů let jednoho z předků opic, který je zřejmě dosud chybějícím článkem ve vývoji k člověku. Mimořádně zachovalá fosilie pojmenovaná Ida byla nalezena v lomu Messel u porýnského Darmstadtu a poskytla podle odborníků průlomové informace o vývojové linii savců k opicím, lidoopům a lidem.

Vědci své závěry představili v časopise PLoS ONE.  "Ida je tak dosud nejstarším známým prapředkem člověka," píší vědci. "Získali jsme nejen zcela kompletní kostru, ale i otisk obrysů těla ve zkamenělém blátě a dokonce i obsah žaludku zvířete," upřesnil spoluautor článku Jens Lorenz Franzen z výzkumného ústavu Senckenberg ve Frankfurtu nad Mohanem.

Zvíře je podobné lemurům, což jsou poloopice, které dodnes žijí například na Madagaskaru. Chybějí mu ale některé typické zubní zvláštnosti lemurů. Naproti tomu vědci na fosilii zjistili jiné části těla, ukazující k dnešním opicím a člověku, například hlezenní (kotníkové) klouby.

Osmý div světa
Asi 20 centimetrů dlouhá kompletní zkamenělina ukazuje tohoto prapředka opic ze strany. Na rozdíl od člověka má dlouhý chvost, obdobně jako opice.

Fosílie byla nalezena ve dvou kusech již v roce 1983 a od té doby je v soukromém vlastnictví. Amatérští nálezci se o kusy podělili, aniž tušili jejich vědecký význam. Teprve před dvěma lety se norskému paleontologovi Jörnu Hurumovi z univerzity v Oslu podařilo k výzkumu získat i druhou polovinu nálezu a vědecky celek zpracovat.

"Je to pojítko mezi nižšími savci až k člověku. Jde o fosílii, která provazuje naše vývojové dědictví," řekl Hurum. Právě ten fosilii pojmenoval Ida po své dcerce. Oficiálně se nález jmenuje Darwinius Masillae. "Pro mě tento nález představuje osmý div světa. Něco tak přesně zapadajícího do vývojové linie svět snad ještě neviděl," uvedl Franzen.

Ida pochází z dob, kdy se začal formovat současný svět. Dinosauři již vesměs vymřeli, lesy mírného pásma obývaly přečetné druhy savců. Vědci se domnívají, že zvíře mohl při pití z tehdejšího Messelského jezera omámit výron uhličitých plynů. Ida pak bezmocně padla do vody, její tělo kleslo na bahnité dno a zvláštní chemické prostředí jezera jej na věky konzervovalo.

Pozůstatky jsou tak dobře zachované, že se podařilo identifikovat i obsah žaludku. Podle zjištění se zvíře živilo ovocem, semínky a listy, bylo tedy zřejmě býložravec.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Randstad HR Solutions s.r.o.
Skladový manipulant - až 30.000 Kč

Randstad HR Solutions s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč