Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědci: Severní pól bude za 6 let bez ledu

ledovec - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ledovec - ilustrační foto |

PRAHA Píše se rok 2013, ze severního pólu zmizel veškerý led. S touto předpovědí nyní přišli vědci, teorii vyslovil na zasedání Americké geofyzikální společnosti profesor Wieslaw Maslowski.

Tento vědec tvrdí, že předchozí předpovědi značně podcenily sílu procesů, které nyní způsobují tání ledovců. Podle Maslowského je dokonce možné, že všechny ledovce z Arktidy roztají dříve než v kritickém létu roku 2013.

Ledovce v Arktidě se zmenšují každé léto. Modely ale dosud stanovovaly dobu, kdy bude možné dojet na pól v obyčejné lodi, na roky 2040 až 2100. Letos v září ale rozloha plochy pokryté ledem klesla na 4,13 milionů kilometrů, což je zdaleka nejméně v celé moderní historii. Předchozí rekord z roku 2005 byl překonán o víc než milion čtverečních kilometrů. Ve srovnání s typickými roky konce dvacátého století letos v létě v Arktidě chybělo 2,61 milionu km2 ledu. Na tuto plochu by se Česká republika vešla třiatřicetkrát.

Alarmující vývoj posledních několika let ale Maslowského předpověď neovlivnil, neboť data v jeho modelech pocházejí z let 1979 až 2004. „Pokud vezmete v úvahu, že rychlý ústup ledovců za poslední dvě léta nebyl započítán, můžete navíc namítnout, že náš odhad počítající se zmizením ledu v roce 2013 je příliš opatrný,“ řekl Maslowski v rozhovoru se zpravodajem BBC.

„Tvrdím, že současné modely podceňují množství tepla dodávaného do ledovců prostřednictvím mořských proudů,“ řekl profesor Maslowski a za hlavní příčinu označil nedostatečné prostorové rozlišení, které znemožňuje zohlednit podstatné detaily.

Nejnovější pozorování mu dávají zapravdu. Předpovědi úbytku ledu vydané Mezivládním panelem ke klimatické změně vycházely z více modelů, přičemž se bral v úvahu průměr. Skutečné tempo tání je ale podstatně vyšší. Tání bude náhlé Se zveřejněnými závěry souhlasí Peter Wadhams z Cambridge.

Ten analyzoval data z ponorek Královského námořnictva, přičemž zjistil, že ledovce slábnou ještě rychleji, než se zmenšuje jejich plocha. Vše přitom nasvědčuje, že tento vývoj bude pokračovat. „Nakonec vše roztaje skoro naráz. Nemusí to být zrovna v roce 2013, ale bude to brzy. Mnohem dřív, než v roce 2040,“ dodává Wadhams.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!