Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci: Severní pól bude za 6 let bez ledu

Věda

  13:47
PRAHA - Píše se rok 2013, ze severního pólu zmizel veškerý led. S touto předpovědí nyní přišli vědci, teorii vyslovil na zasedání Americké geofyzikální společnosti profesor Wieslaw Maslowski.

ledovec - ilustrační foto

Tento vědec tvrdí, že předchozí předpovědi značně podcenily sílu procesů, které nyní způsobují tání ledovců. Podle Maslowského je dokonce možné, že všechny ledovce z Arktidy roztají dříve než v kritickém létu roku 2013.

Ledovce v Arktidě se zmenšují každé léto. Modely ale dosud stanovovaly dobu, kdy bude možné dojet na pól v obyčejné lodi, na roky 2040 až 2100. Letos v září ale rozloha plochy pokryté ledem klesla na 4,13 milionů kilometrů, což je zdaleka nejméně v celé moderní historii. Předchozí rekord z roku 2005 byl překonán o víc než milion čtverečních kilometrů. Ve srovnání s typickými roky konce dvacátého století letos v létě v Arktidě chybělo 2,61 milionu km2 ledu. Na tuto plochu by se Česká republika vešla třiatřicetkrát.

Alarmující vývoj posledních několika let ale Maslowského předpověď neovlivnil, neboť data v jeho modelech pocházejí z let 1979 až 2004. „Pokud vezmete v úvahu, že rychlý ústup ledovců za poslední dvě léta nebyl započítán, můžete navíc namítnout, že náš odhad počítající se zmizením ledu v roce 2013 je příliš opatrný,“ řekl Maslowski v rozhovoru se zpravodajem BBC.

„Tvrdím, že současné modely podceňují množství tepla dodávaného do ledovců prostřednictvím mořských proudů,“ řekl profesor Maslowski a za hlavní příčinu označil nedostatečné prostorové rozlišení, které znemožňuje zohlednit podstatné detaily.

Nejnovější pozorování mu dávají zapravdu. Předpovědi úbytku ledu vydané Mezivládním panelem ke klimatické změně vycházely z více modelů, přičemž se bral v úvahu průměr. Skutečné tempo tání je ale podstatně vyšší. Tání bude náhlé Se zveřejněnými závěry souhlasí Peter Wadhams z Cambridge.

Ten analyzoval data z ponorek Královského námořnictva, přičemž zjistil, že ledovce slábnou ještě rychleji, než se zmenšuje jejich plocha. Vše přitom nasvědčuje, že tento vývoj bude pokračovat. „Nakonec vše roztaje skoro naráz. Nemusí to být zrovna v roce 2013, ale bude to brzy. Mnohem dřív, než v roce 2040,“ dodává Wadhams.

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Mohlo by vás zajímat