Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci vyvinuli testy pro rychlé rozpoznávání eboly v terénu

Věda

  6:52
PAŘÍŽ - Francouzští výzkumníci vyvinuli test k rychlému rozpoznávání onemocnění virem ebola v terénu. Oznámil to dnes francouzský výzkumný ústav CEA, podle něhož bude diagnóza známa do 15 minut. Dosavadní testy přitom zpravidla trvají přes dvě hodiny a lze je dělat pouze v laboratoři.

Nebezpečná ebola: nákaza dnešní doby. foto: ČTK

Nový test je velikostí podobný rozšířenému těhotenskému testu a nevyžaduje žádné zvláštní vybavení. Diagnózu kdekoli v terénu určí na základě kapky krve, plazmy či moči osoby, která je podezřelá, že smrtelným onemocněním trpí. Zkušební používání testu v terénu začne příští týden, dodal ústav.

Nové testy k co nejrychlejšímu odhalení nákazy ebolou nyní podle agentury AFP vyvíjejí také japonští a američtí vědci. Japonci slibují odhalovat v dohledné budoucnosti virus u lidí do 30 minut, Američané dokonce jen do deseti minut. Cílem je co nejrychleji a na místě rozpoznat nemocné a izolovat je.

ČTĚTE TAKÉ:

Epidemie eboly se v posledních měsících rychle rozšířila v Africe, především v Libérii, Sieře Leone a Guineji. Vyžádala si tam život už více než 4550 lidí. Několik nakažených se objevilo i mimo Afriku, například ve Španělsku.

Hlavní hygienik České republiky v pondělí vydal nařízení k zavedení kontrol proti zavlečení eboly. Opatření začalo platit dnes ráno na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....