Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Vědci z Mendelovy univerzity plánují zkoumat půdní mikroflóru ve vinicích

Věda

  5:00
BRNO - Vědci z brněnské Mendelovy univerzity prozkoumají půdní mikroflóru ve vinicích. Jejich výzkum pomůže obnovit rozmanitost mikroorganismů ve vinařské a vinohradnické praxi s cílem zajistit optimální sklizeň hroznů a kvalitu vína. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí univerzity Filip Vrána.
Zemědělaské práce - ilustrační foto.

Zemědělaské práce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vědci objasnili, jak krevní destičky posilují léčivé účinky zárodečných buněk

Vědci při zkoumání využijí metody molekulární biologie, plynové chromatografie, elektronové mikroskopie či metod masivně paralelního sekvenování k určení úplného spektra půdních mikroorganismů v jejich přirozených podmínkách. 

„Naše technologická platforma pomůže vinařům objevit kompletní mikrobiální komunity ovlivňující množství a kvalitu finálního produktu. Na základě našich výsledků bude možné určit, jak zlepšit produkci a udržet kvalitu půdy pro budoucnost,“ sdělil Aleš Eichmeier z Mendelea - ústavu genetiky.

Tým vědců bude zkoumat také přítomnost rodů bakterií mléčného kvašení. Výsledky přinesou informace o půdních mikroorganismech, které mají vliv na vitalitu révy vinné, kvalitu půdy, kvalitu hroznů a v neposlední řadě na kvalitu kvašení a samotného vína.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!