Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědci objasnili, jak krevní destičky posilují léčivé účinky zárodečných buněk

Věda

  5:46
PRAHA - Česko-francouzský tým vědců odhalil způsob, jak krevní destičky posilují léčivé účinky mezenchymálních, tedy zárodečných kmenových buněk (MSC), které se umí přetvořit v jiné buňky. Zásadní roli v tom hraje přenos mitochondrií při spojení destiček a MSC. Mitochondrie jsou vnitrobuněčné útvary, které jsou přirovnávané k „buněčným elektrárnám“. Akademie věd ČR (AV) o výzkumu informovala v tiskové zprávě.

Krev (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mezi krevními destičkami a a zárodečnými kmenovými buňkami dochází k přenosu mitochondrií, což mění vlastnosti těchto zárodečných buněk. Tento přenos posiluje procesy vedoucí k tvorbě látek, které zvyšují jejich vliv na hojení ran.

Tým prováděl pokusy na celých zvířatech i buňkách. „Vnesení krevních destiček spolu s mezenchymálními kmenovými buňkami do rány na povrchu pokusného zvířete – myši – vede ke zrychlenému hojení rány, což souvisí s revitalizačními vlastnostmi MSC a jejich zjevného posílení mitochondriálním přenosem,“ uvedl profesor Jiří Neužil, který vede Laboratoř molekulární terapie Biotechnologického ústavu AV.

Letokruhy pomáhají zjistit, jaké vichřice narušily lesy, tvrdí vědci

„Součástí práce je i zjištění, že přenos mitochondrií mezi krevními destičkami a MSC probíhá procesem endocytózy mitochondrií, které jsou ve formě mikroveziklů uvolňovány krevními destičkami. Domníváme se, že tento objev přispěje nejen k našemu chápání buněčných procesů, ale i revitalizačních schopností MSC a jejich potenciálního využití,“ dodal vědec.

Výsledky podle výzkumníků odhalují, jak nový mechanismus zesiluje vlastnosti MSC. Zdůrazňují také význam testování kvality mitochondrií krevních destiček před jejich klinickým použitím. Studii o výzkumu publikoval prestižní časopis Cell Metabolism.

Čeští vědci vyvinuli šumivé tablety s nanočásticemi železa na čištění vody

Na výzkumu spolupracovali vědci z Laboratoře molekulární terapie a Laboratoře reprodukční biologie Biotechnologického ústavu v centru Biocev a laboratoř Ann-Marie Rodriguezové z Universite Paris-Sud. Tým chce pokračovat zkoumáním molekulárního mechanismu přenosu mitochondrií z krevních destiček do MSC. Vědci by také rádi přiblížili nové poznatky k využití v praxi.

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...