Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědci objasnili, jak krevní destičky posilují léčivé účinky zárodečných buněk

Krev (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krev (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česko-francouzský tým vědců odhalil způsob, jak krevní destičky posilují léčivé účinky mezenchymálních, tedy zárodečných kmenových buněk (MSC), které se umí přetvořit v jiné buňky. Zásadní roli v tom hraje přenos mitochondrií při spojení destiček a MSC. Mitochondrie jsou vnitrobuněčné útvary, které jsou přirovnávané k „buněčným elektrárnám“. Akademie věd ČR (AV) o výzkumu informovala v tiskové zprávě.

Mezi krevními destičkami a a zárodečnými kmenovými buňkami dochází k přenosu mitochondrií, což mění vlastnosti těchto zárodečných buněk. Tento přenos posiluje procesy vedoucí k tvorbě látek, které zvyšují jejich vliv na hojení ran.

Tým prováděl pokusy na celých zvířatech i buňkách. „Vnesení krevních destiček spolu s mezenchymálními kmenovými buňkami do rány na povrchu pokusného zvířete – myši – vede ke zrychlenému hojení rány, což souvisí s revitalizačními vlastnostmi MSC a jejich zjevného posílení mitochondriálním přenosem,“ uvedl profesor Jiří Neužil, který vede Laboratoř molekulární terapie Biotechnologického ústavu AV.

„Součástí práce je i zjištění, že přenos mitochondrií mezi krevními destičkami a MSC probíhá procesem endocytózy mitochondrií, které jsou ve formě mikroveziklů uvolňovány krevními destičkami. Domníváme se, že tento objev přispěje nejen k našemu chápání buněčných procesů, ale i revitalizačních schopností MSC a jejich potenciálního využití,“ dodal vědec.

Výsledky podle výzkumníků odhalují, jak nový mechanismus zesiluje vlastnosti MSC. Zdůrazňují také význam testování kvality mitochondrií krevních destiček před jejich klinickým použitím. Studii o výzkumu publikoval prestižní časopis Cell Metabolism.

Na výzkumu spolupracovali vědci z Laboratoře molekulární terapie a Laboratoře reprodukční biologie Biotechnologického ústavu v centru Biocev a laboratoř Ann-Marie Rodriguezové z Universite Paris-Sud. Tým chce pokračovat zkoumáním molekulárního mechanismu přenosu mitochondrií z krevních destiček do MSC. Vědci by také rádi přiblížili nové poznatky k využití v praxi.

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!