Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědecké centrum Biocev u Prahy postaví firmy Zlínstav a POZIMOS

Věda

  7:00
PRAHA - Špičkové vědecké centrum Biocev ve Vestci u Prahy postaví za zhruba tři čtvrtě miliardy korun sdružení dvou zlínských firem - Zlínstav a POZIMOS. Stalo se vítězem tendru, který trval skoro 16 měsíců. Vědci se v novém výzkumném centru excelence budou zabývat vývojem nových léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, vývojem tkání pro poškozené orgány nebo vývojem přírodních antibiotik.

Vizualizace centra, které bude stát 7 miliard foto: ČTK

Spojí se zde přední vědecké kapacity šesti ústavů AV ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy, pracovat zde budou i cizinci například z Německa, Austrálie a Portugalska. Celkem by mělo jít o 600 lidí.

FInancování centra

Projekt biotechnologického a biomedicínského centra BIOCEV se z velké části financuje z evropských peněz, konkrétně z Evropského fondu regionálního rozvoje. Z něho jsou prostředky poskytnuty prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace 2007 - 2013. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky na dodavatele stavby byla zhruba 1,3 miliardy korun. Celkový rozpočet na projekt dosahuje 2,35 miliardy korun, které jdou převážně z fondů EU.

Stavba centra začne do měsíce od podepsání smlouvy s dodavatelem a dokončena by měla být na jaře 2015, kdy se do Vestce postupně začnou stěhovat vědci. Slavnostní ceremoniál s položením základního kamene se plánuje na začátek října tohoto roku.

Centrum vědců i studentů

V Biocevu se budou vzdělávat i studenti, Univerzita Karlova ho chce využít podle rektora Václava Hampla k přípravě nových doktorských studijních programů. Vedení Biocevu by chtělo nalákat i uznávané vědce, třeba nositele Nobelovy ceny.

Celková podlahová plocha budov centra bude téměř 26 tisíc metrů čtverečních. Zázemí zde bude mít 54 výzkumných skupin, které budou využívat moderní servisní laboratoře a výukové a vzdělávací prostory pro studenty.

Biocev je jedním ze šesti velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence, s celkovým rozpočtem 21 miliard korun. Patří mezi ně ještě třeba superlaser ELI, který za sedm miliard vzniká v Dolních Břežanech u Prahy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!