Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Prahy vyroste vědecké centrum se superlaserem

Věda

  13:00
PRAHA - Evropská komise definitivně schválila projekt superlaseru ELI (Extreme Light Infrastructure), který má ze peníze EU vyrůst v Dolních Břežanech u Prahy. Oznámilo to ministerstvo školství s tím, že centrum za téměř sedm miliard korun začne fungovat od roku 2014. Má jít přitom o vědecký komplex světového významu, nejvýkonnější laser světa bude sloužit při zkoumání buněk nebo terapii nádorů.

Vizualizace centra, které bude stát 7 miliard foto: ČTK

"Projekt ELI je výsledkem intenzívní spolupráce 40 výzkumných institucí ze 13 zemí EU," uvedl úřad. Výkon laseru by měl být až stokrát větší, než dosud mají největší zařízení tohoto druhu. Součástí projektu jsou i dvě další vědecká centra s odlišným zaměřením, která by měla vyrůst v Maďarsku a Rumunsku.

ČTĚTE TAKÉ:

V ČR by mohl být největší laser světa


"Mezi technologie a projekty, u kterých se očekává, že přinesou dlouhodobé ekonomické dopady, patří především nové techniky pro lékařské zobrazování a diagnostiku, radioterapii a léčbu rakoviny, nástroje pro vývoj a testování nových materiálů, nové techniky pro nakládání s radioaktivním odpadem a tak dále. Vědci se v Dolních Břežanech budou také zabývat některými problémy termojaderné fúze," popsalo ministerstvo přínos centra.

Na schválení čekají další miliardové projekty
V Bruselu také čeká na schválení dalších pět obřích vědeckých projektů, které mají vzniknout v ČR. Je mezi nimi třeba Středoevropský technologický institut (CEITEC), který by měl za 6,5 miliardy korun vyrůst v Brně a kde by se zkoumaly biomateriály a robotické systémy využitelné při náročných operacích. V moravské metropoli má vyrůst také Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) za zhruba pět miliard korun.

Laboratoř - ilustrační foto.

Na schválení čeká i Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev, které by mělo vyrůst u Vestce u Prahy nebo Udržitelná energetika Centra výzkumu ŘEŽ za 2,45 miliardy. Poslední velký projekt je ostravské superpočítačové centrum IT4Innovations za 1,8 miliardy.

Evropské finance jdou z programu Výzkum a vývoj pro inovace, z něhož může Česko mezi lety 2007 až 2013 čerpat na vědecké projekty přes dvě miliardy eur (přes 48 miliard korun).

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat