Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krátká videa představí české vědce, kteří změnili svět

Věda

  10:00
PRAHA - VIDEA UVNITŘ - Nadchnout mladou generaci k objevování, poznávání, a možná také k volbě povolání vědce či vědkyně, si klade za cíl projekt „Po stopách vědy.” V rámci něj budou uvedeny krátké filmy prezentující významné české vědce z různých oborů. Představí se konstruktér stroje na nanovlákna, logik i imunolužka.

Krátká videa představí české vědce, kteří změnili svět. foto: Reprofoto

Tři krátké příběhy jsou kompilací informací ze života osobností, praktických ukázek jejich objevů a přínosu. Žáci se audio-vizuální a zábavnou formou dozví, jak vznikají vědecké objevy a vynálezy. Snímky odhalují také fakta ze životů vědců a praktické ukázky jejich práce, která ovlivnila svět a jeho vývoj. Projekt společně vytvořil český Google a společnost Scio.

„Současné generace jsou zahlceny příklady novodobých hrdinů, které poutají jejich pozornost. To skutečně zajímavé je ale často skryto za levným mediálním „make-upem“, který zakrývá, že věda může být daleko zajímavější a dobrodružnější, než se na první pohled zdá,“ říká Bohumil Kartous za společnost Scio.

Inspirovat novou generaci úspěšných vědců

Přípravě videí předcházelo online hlasování. Nejvýznamnějším vědcem projektu se stal Oldřich Jirsák, který se svým týmem jako první sestrojil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Druhou příčku obsadil Kurt Gödel, jeden z největších logiků, který se osobně setkal s Albertem Einsteinem. Na třetím místě se umístila Blanka Říhová, která své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění.

Videi provází český vědec britského původu Michael Londesborough a Marek Mikulášek jako mladík zajímající se o vědu (známí z TV pořadu Lovci Záhad).

Oldřich Jirsák

Spolu se svým týmem jako první na světě sestavil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Ta jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas a používají se ve zdravotnictví i v průmyslu. Je autorem více než padesáti patentů. Vynalezl také technologie objemových textilií. Za vývoj unikátního přístroje získal Cenu invence v soutěži Česká hlava.

●        Narozen roku 1947 v Hradci Králové

●        Škola ho nijak zvlášť nezajímala, chtěl se stát houslistou

●        Dětské koníčky: fotbal, stavba pramic, budování bunkrů

●        Vzor: Tomáš Baťa

“Věda, a zejména technické vědy, mohou dětem pomoci zabezpečit práci. Budou mít velmi zajímavý život díky neustálým výzvám k řešení problému a jejich práce v této oblasti pomůže Čechům a Evropě zajistit výhody v hospodářské soutěži se zbytkem světa,” říká Oldřich Jirsák o projektu.

Kurt Gödel

Soustředil se na logiku a na teorii relativity, ale také na otázky ohledně času. Podařilo se mu dokázat dvě věty o neúplnosti, které znamenaly zásadní zlom v chápání matematiky. Jeho teorie jsou stejně významné jako ty Einsteinovy, s nímž se osobně setkal.

●        Narozen roku 1906 v Brně, v tehdejším Rakousko-Uhersku, zemřel roku 1978 v Princetonu, USA

●        Rodinná přezdívka: Pan Proč? (kvůli jeho zvídavosti)

●        Zájem o matematiku: od 14 let

●        Oblíbený film: Sněhurka

●        Americký časopis TIME ho v roce 2000 zařadil mezi 100 nejvlivnějších myslitelů lidstva

Iniciativa má podpořit zájem o STEM obory (vědecké, technické, matematické), které přispívají k rozvoji znalostí ekonomiky, a inspirovat novou generaci úspěšných vědců, techniků a vynálezců.

Blanka Říhová

Své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění. Kromě toho se věnuje genetice, experimentální onkologii, toxikologii a lékařské biochemii. Za svůj přínos vědě získala mnoho domácích i zahraničních ocenění.

●        Narozena roku 1942 v Praze

●        Oblíbené předměty ve škole: fyzika a biologie

●        Dětské koníčky: tanec a gymnastika

●        Oblíbené jídlo: svíčková, plněné papriky, houby

●        První brigáda: průvodčí v tramvaji

●        Životní pravidlo: Práci volte podle toho jestli vás baví, ne podle toho, jak je placená

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat