Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědecké projekty si rozdělí 600 milionů z evropských dotací

Evropa

  7:00
PRAHA - Ministerstvo školství vybralo 22 vědeckých projektů, jimž z evropských dotací rozdělí 600 milionů korun. Podporu dostanou hlavně biotechnologie a strojírenství, velkou část žadatelů tvoří vysoké školy. Úřad to sdělil v tiskové zprávě. Na zavedení výsledků bádání do praxe vypsalo ministerstvo dvě podobné výzvy už loni, kdy rozdělilo také přes 600 milionů.

Věda- ilustrační foto: Shutterstock

S celkem čtyřmi projekty uspěla Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, která si podala žádosti za více než 136 milionů. Podporu dostala například Masarykova univerzita v Brně, která na zavádění nových biotechnologií v medicíně požadovala téměř 24 milionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Na stejný účel získala přes 30 milionů také olomoucká Univerzita Palackého. Hodnotící komise schválila dotaci také třeba na dva projekty Technické univerzity v Liberci zabývající se nanomateriály.

Biotechnologie i strojírenství

Největší zájem měli žadatelé o podporu v oblasti biotechnologií, dále pak ve strojírenství, materiálovém výzkumu a v oblasti udržitelného rozvoje.

O dotaci si přitom žádalo 36 výzkumných institucí, požadovaly 1,3 miliardy, tedy více než dvojnásobek nabízené částky. "Samotný počet podaných žádostí nám naznačuje, že ve výzkumných organizacích a na univerzitách opravdu vzniká dostatek inovativních řešení, které mají do budoucna vysoký potenciál pro komerční uplatnění v průmyslu a podnikání," komentoval to náměstek ministra pro evropské fondy Michal Zaorálek.

Největší zájem měly vysoké školy, které tvořily tři čtvrtiny žadatelů.  O dotace se ucházely také ústavy Akademie věd, soukromé vědecké instituce nebo fakultní nemocnice.

Čerpání peněz

Peníze jdou z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Z něj by mohly v dohledné době začít čerpat i pražské instituce, dosud totiž Praha coby bohatý region neměla na podporu nárok. Z programu na výzkum vznikají ve zbytku republiky zejména obří vědecká centra, například superlaser ELI.

Druhý program EU spravovaný ministerstvem školství, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, se ale od počátku potýká s vážnými problémy v čerpání.

Loni bylo čerpání dokonce pozastaveno, ministerstvo minulý týden oznámilo, že se podařilo přerozdělit 2,6 miliardy korun z nepovedených projektů. I tak ale úřad počítá, že kvůli skluzu v čerpání přijde letos o několik miliard.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat