Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Olomoucký vědec na Borneu uklouzl a objevil neznámou rostlinu

Thismia hexagona | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thismia hexagona | foto: ČTK

OLOMOUC Odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci objevili při výzkumu v deštných lesích Bornea dosud neznámý druh rostliny. Objevil ji jeden z vědců při uklouznutí. Podle tvaru květu dostala jméno Thismia hexagona.

Rostlinu zajímavou nejen svým šestiúhelníkovým vrcholem květu, ale i způsobem života, vzal na vědomí již i vědecký svět prostřednictvím uznávaného mezinárodního časopisu Phytotaxa, informovali dnes zástupci olomoucké univerzity.

"Rostlina je již na první pohled velmi zvláštní. Vypadá spíše jako houbička či podivný živočich. Je totiž nezelená, na zdánlivě bezlisté lodyze má většinou jen jeden květ s chapadélky. Je velmi nenápadná, vysoká sotva deset centimetrů, barvou splývá s opadaným listím. Proto není jednoduché ji najít," popsal nový druh flóry Martin Dančák z katedry ekologie. Thismia hexagona podle něj patří mezi mykoheterotrofní rostliny, což je skupina nezelených rostlin bez chlorofylu. Zatímco většina nezelených rostlin se vyživuje paraziticky, tato využívá ke svému životu symbiózu s houbovými vlákny.

Rostlinu objevil student doktorského studia katedry botaniky Michal Sochor. Pomohla mu přitom náhoda. "Uklouzl jsem a upadl. Jak jsem tak ležel na zemi, všiml jsem si zvláštního organismu. V první chvíli jsem vlastně ani nevěděl, jestli je to kytka nebo živočich. Utrhl jsem ji, schoval do krabičky a společně jsme ji hledali v literatuře. Po několika dnech jsme zjistili, že je to zřejmě nepopsaný druh," uvedl Sochor.

Objevená rostlina se nikde jinde na světe nevyskytuje

Účastníci exkurze našli v následujících dnech na ploše jednoho hektaru přes dvě desítky jedinců. Podle Dančáka je nalezený druh v přírodě extrémně vzácný a nikde jinde na světě se nevyskytuje. "Tyto druhy se většinou najdou jen jednou a znovu se už nemusí objevit, a to ani na stejném místě," doplnil Dančák.

Potvrdit, že jde o zcela nový druh rostliny, je poměrně náročné a podle odborníků připomíná detektivní práci. Museli vyčlenit užší skupinu podobných rostlin popsaných v oblasti jihovýchodní Asie a porovnat jejich jednotlivé znaky. Nakonec dospěli k závěru, že objevená rostlina má unikátní kombinaci znaků, kterou žádná jiná nemá.

Na světě se v deštných lesích podle odborníků vyskytuje na pět desítek druhů thismií. Olomoučtí odborníci se na stejné místo vrátí znovu v lednu příštího roku během další exkurze pořádané katedrou ekologie přírodovědecké fakulty. Podle nich bude zajímavé zjistit, zda se na stejném místě rostlina opět objeví. Mnohé thismie totiž byly nalezeny jen jednou.

Výzkum na Borneu

Výzkum v lesích Bornea provádějí olomoučtí přírodovědci s kolegy z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Mendelovy univerzity už několik let. Letošní exkurze se zúčastnilo deset studentů Univerzity Palackého a pět z Ostravské univerzity.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!