Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Velikonoční naděje z Gileadu. Při léčbě remdesivirem došlo ke zlepšení u více než dvou třetin pacientů s covid-19

Vědec hledá vakcínu proti koronaviru. foto: Reuters

Zdravotní stav se u většiny z prvních 53 pacientů léčených experimentálním lékem Remdesivir zlepšil. Konkrétně se tak stalo ve 36 případech. Ale také se u mnohých objevily vedlejší účinky. Vyplývá to z nově publikované vědecké studie.Ta analyzovala průběh léčby nemocných covid-19, kteří jako první vyzkoušeli přípravek od americké farmaceutické firmy Gilead.
  18:05

Studii zveřejnil během Velikonoc prestižní časopis New England Journal of Medicine a dosavadní vývoj ohledně nadějného léku dále shrnul šéf firmy Gileadu Daniel O’Day v dopise zaměstnancům. Analýza se týkala lidí s velmi vážným průběhem onemocnění covid-19. Těm lék poskytl americký výrobce léků v rámci schématu, ve kterém se přípravek dostává k těm nejpotřebnějším případům pro experimentální léčbu. V České republice je takto léčen jeden pacient v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

Pacient s remdesivirem se uzdravuje. Podle lékaře ale nelze říci, jestli lék zásadně pomohl

Do analýzy byla zahrnuta data prvních nemocných, kteří se do programu dostali, a kterým byl remdesivir podáván v období mezi 25. lednem a 7. březnem. Český pacient do ní tedy zahrnut nebyl. Přípravek dostávali po dobu deseti dní, první den dostali dávku 200 mg a následně 100 mg ve zbývajících dnech.

Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru.
Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru.

Z 53 zkoumaných infikovaných koronavirem se jich 22 léčilo ve Spojených státech, 22 v Evropě či Kanadě a 9 v Japonsku. Všichni měli velmi vážný průběh onemocnění, více jak polovina byla odkázaná na plicní ventilaci. Jejich stav se během 18 dnů zlepšil u 36 z nich, tedy u 68 %. Z celého vzorku pak téměř polovina (25 pacientů) byla z nemocnic propuštěna, 7 pacientů pak zemřelo. Podle Jana Konvalinky,  vedoucího výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, je tak smrtnost mnohem nižší, než jakou vykazují srovnatelné studie jiných léčebných postupů, které byly nedávno publikovány v Číně (např. léčení pomocí lopinaviru). Konvalinka to napsal v statusu na svém facebookovém profilu. 

Trochu velikonoční naděje z testování zřejmě nejslibnějšího virostatika proti COVID19. Ve svém pravidelném dopisu...

Zveřejnil(a) Jan Konvalinka dne Sobota 11. dubna 2020

Práce zároveň zmiňuje i případy vedlejších účinků. Nějaké z nich hlásilo 60 % pacientů, u dvanácti pak byly vážné. Nejběžnější byla vyšší hladina jaterních enzymů, průjem, vyrážka či nížký tlak.

Čekáme na klinické studie

Koncem května má být remdesivir pro 140 tisíc pacientů. O dodávkách Česku se teprve rozhodne

Podle šéfa Gileadu O´Daye jsme ještě od daleko od toho, abychom mohli definitivně říci, jestli je remdesivir efektivní a bezpečný lék. V dopise upozorňuje, že je remdesivir stále pokusným a neschváleným přípravkem. „Při studiu remdesiviru není otázkou pouze jestli je bezpečný a efektivní proti covidu-19, ale také u jakých pacientů zabírá, jak dlouho by měli být léčeni a v jakém stádiu nemoci bude léčba nejpřínosnější. Potřebujeme mnoho odpovědí, a proto potřebujeme různé druhy studií s různými druhy případů.“

Nová analýza neobsahuje data z klinických studií, ale jde zatím pouze o vyhodnocení výsledků prvních léčených. Chybí tak například kontrolní skupina a jedná se o velmi malý vzorek nakažených. Právě informace z klinických studií budou rozhodující. 

V současnosti jich běží 7, první dvě spustila Čína na začátku února pro pacienty s těžkými až středními symptomy. Další dvě studie běží pod americkou firmou Gilead, jedna je pro vážné případy onemocnění a jedna pro ty o něco lehčí. Jednu pak vede Světová zdravotnická orgnizace a jednu americký institut  NIAID, který remdesivir zkouší na přibližně 800 pacientech a části podává placebo pro kontrolu.

Prymula: Česko nabídne tři nemocnice pro testování experimentálního léku remdesivir

K očekávanému termínu zveřejnění výsledků O’Day v dopise uvedl, že Gilead očekává data ze studie pro případy s vážným průběhem nemoci na konci dubna a slíbil, že se je jeho firma pokusí interpretovat a zveřejnit co nejrychleji. Data ze studie NIAID jsou očekávána v květnu. Termín publikace čínských studií zatím jasný není, podle dopisu má Gilead informace, že jedna čínská studia byla zastavena, protože má udajně problém se scháněním nových subjektů.

Šéf Gileadu v závěru zdůraznil, že přestože všichni očekávají data velmi netrpělivě, obvykle jejich publikace může trvat i déle než rok, a tak rychlost, s jakou se nyní na výzkumu pracuje, je podle něj pozoruhodná.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat