Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Velryby a žraloci v ohrožení mikroplastů. S potravou konzumují i mořský odpad, říká studie

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Pavel Svoboda, HedvábnáStezka.cz

Velryby nebo žraloci během přijímání potravy polykají mikroplasty, což může smrtelně ohrozit jejich zdraví. Dokazuje to vědecká studie, kterou zveřejnili vědci ze Sienské univerzity. Mořští velikáni jsou totiž zvyklí zkonzumovat tisíce kubických metrů mořských řas nebo planktonu denně. V zámotcích potravy na mořském dně se ale mohou skrývat malé částečky plastového odpadu. V organismech přitom mohou vážně ovlivnit schopnost trávení a vstřebávání živin z potravy.

Mořským tvorům mohou mikroplasty v trávícím systému přivodit také toxické vedlejší účinky. Plastový odpad totiž pravděpodobně přenáší do jejich těl škodlivé toxiny. Jaký dopad ale vedlejší účinky mohou mít, vědci zatím netuší.

„Navzdory rozsáhlemu výzkumu mikroplastů v mořském prostředí existuje jen málo studií, které zkoumají jejich účinky na velké mořské tvory. Je možné, že výskyt mikroplastů v mořích snižuje jejich populaci,“ popisuje vědkyně a spoluautorka vědecké teorie Elitza Germanovová.

Mikroplasty ale podle ní nejsou jediným nebezpečím pro mořské tvory. Mnoho druhů velryb a žraloků je prý ohroženo i nadměrným rybolovem a znečištěním. Výzkumníci se také obávají, že problém mikroplastů by mohl některé mořské druhy úplně vyhubit. 

Evropská unie slibuje pomoc

„Výzkum žraloků a velryb potvrdil, že druhy živící se planktonem a mořskými řasami jsou vystavené toxickým chemikáliím. Plastový odpad představuje vážnou hrozbu pro zdraví těchto zvířat,“ říká vědkyně Maria Cristina Fossiová ze Sienské univerzity.

Mikroplast je malý kus plastového odpadu. Jméno získal kvůli malé velikosti, měří totiž zhruba pět milimetrů nebo méně.

Evropská unie v říjnu minulého roku slíbila věnovat 550 milionů eur na zlepšení životního prostředí v oceánech. To zahrnuje i snížení množství plastového odpadu v mořích a rozvoj výzkumu. Vědci v současné době zkoumají, jestli mohou mikroplasty ohrozit i lidi, kteří se rybami živí.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...