Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesmírná loď Progress napodruhé zakotvila u ISS

Věda

  13:00
MOSKVA - Ruská nákladní kosmická loď Progress v neděli časně ráno moskevského času na druhý pokus úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírně stanice (ISS). Progress se od ISS odpojila před týdnem a úterní pokus o její zakotvení se kvůli problémům novým přibližovacím systémem nezdařil.

Progress foto: Reuters

Progress 47, na kterém není lidská posádka a který k ISS dorazil v dubnu, se od vesmírné stanice odpojil v neděli, aby otestoval právě nový automatický přibližovací systém. Když se pokus o opětovné zakotvení nezdařil, loď odletěla do bezpečné vzdálenosti od ISS.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový pokus o zakotvení byl úspěšný a videozáznam operace neukázal žádné problémy, uvedla agentura AP. Nákladní loď má nyní zůstat ke stanici připojena jen do 30. července, aby naložila odpadky. Poté bude loď od komplexu znovu odpoutána a navedena na tříměsíční automatický let, při kterém bude plnit dva vědecké úkoly. Nový přibližovací systém Progressu bude odeslán na Zemi k prohlídce a zdokonalení.

Autoři: ,

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...