Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Víno způsobuje rakovinu, straší vláda Francouze

Věda

  11:42
PAŘÍŽ - „Konzumace alkoholu, zvláště pak vína, je zhoubná,“ varuje nová příručka, která shrnuje nejnovější výzkumy v oblasti prevence rakoviny. Její závěry by nebyly nikterak překvapivé - že alkohol, červené maso, uzeniny a sůl zdraví nepřidají, si každý domyslí. Zajímavé je spíše to, že brožura, která označuje za hlavního viníka vzniku rakoviny víno, vyšla tento týden ve Francii.

Oslavy mladého vína v obci Beaujeu na jihovýchodě Francie. foto: AFP

Tedy v zemi, která je pitím vína světově proslulá.

 „Pouze jediná sklenka vína denně zvyšuje možnost vzniku rakoviny o 168 procent,“ citoval francouzský deník Le Monde publikované závěry nejnovějších výzkumů Národního onkologického institutu (INCa). Do boje proti národnímu nápoji vytáhlo francouzské ministerstvo zdravotnictví, které příručku vydalo. „S preventivními opatřeními, která prezentujeme, dokážeme ročně zachránit tisíce životů,“ míní Dominique Maraninchi, prezident INCa.

 Zapomeňte na výzkumy z 80. let, které tvrdily, že antioxidanty obsažené ve víně jsou dobré pro zdraví, vzkazují nyní francouzští odborníci. „Malé dávky alkoholu každodenně jsou vůbec nejškodlivější. Neexistuje žádná míra alkoholu, byť sebemenší, která by vám prospívala,“ dodává Maraninchi.

Vinařství v ohrožení
Nová příručka pobouřila hlavně francouzské vinaře, kteří se obávají, že se tato nová kampaň ministerstva zdravotnictví pokouší zničit jedno z nejoslavovanějších odvětví země. „Tohle pronásledování vína musí skončit,“ stálo v prohlášení organizace, která ve Francii sdružuje pěstitele vína. Nové závěry prý protiřečí studii Světové zdravotnické organizace (WHO), podle které umírněná konzumace vína působí jako prevence vzniku rakoviny.

 Podle britského deníku The Times se inovujícího názoru drží i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Zatímco jeho žena Carla Bruniová tak zdrženlivá není, sám prezident velmi často popíjí pouze minerální vodu a pomerančový džus. Podle ministerstva Francouzi stejně nebudou schopni vzdát se vína úplně. Aspoň se tedy mají držet zásady, že pít se má pouze příležitostně.
Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...