Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akademie věd přijde o 270 milionů. Bude propouštět?

Věda

  16:55
PRAHA - Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace posvětila rozdělení peněz pro vědu ze státního rozpočtu. Akademie věd přijde v roce 2013 ve srovnání s letošním rokem o 270 milionů korun, řekl člen rady Karel Oliva. Předseda akademie Jiří Drahoš s rozhodnutím rady nesouhlasí.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš hovoří na mimořádném zasedání akademického sněmu na téma financování výzkumu a vývoje foto: ČTK

"Považuju to za zásadní chybu," řekl Drahoš. Dodal ale, že ještě není všem dnům konec, protože rozpočet musí ještě schválit vláda a potom Poslanecká sněmovna. "My samozřejmě budeme lobbovat, tak jak nám radili někteří členové rady, což mi přišlo zvlášť humorné," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Kdyby akademie dostala v příštím roce skutečně o 270 milionů korun méně než letos, znamenalo by to podle něj propouštění a omezování nákupů přístrojů, s nimiž by byla česká věda konkurenceschopná. Podotkl, že od roku 2009 rozpočet akademie klesl už zhruba o 800 milionů korun.

Rada podle Olivy rozdělovala necelých 27 miliard korun. Vzhledem k tomu, že na předminulém zasedání předsednictva RVVI premiér a předseda rady Petr Nečas (ODS) požadoval více peněz pro kapitolu ministerstva školství a pro průmyslový výzkum, aniž by vláda celkový objem financi navýšila, musela rada řešit problém, komu se má ubrat, dodal radní.

Kromě akademie podle Olivy rada také ubrala 50 milionů korun Grantové agentuře ČR a řádově jednotky milionů plošně ministerstvům, které rovněž čerpají peníze na výzkum a vývoj. Přiznal ale, že jediná Akademie věd dostane méně než loni, ostatní budou mít pouze méně zvýšený příděl peněz, než s jakým počítali.

V akademii podle Olivy "velké nadšení nepanuje", protože je to už čtvrtým rokem, kdy jí klesá rozpočet, a vyčerpala už všechny vnitřní rezervy. "Já osobně už jinou reálnou možnost jak ušetřit kromě propouštění zaměstnanců nevidím," uzavřel Oliva, který je ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat