Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vuvuzely mohou šířit rýmu a chřipku, varuje britská lékařka

Věda

  10:52
JOHANNESBURG - Africké trumpety vuvuzely, na které se snáší vlna kritiky za to, že jsou příliš hlučné, mohou rovněž šířit zárodky rýmy a chřipky, varuje londýnská lékařka.

Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry foto: ČTK

Vuvuzely, necelý metr dlouhé plastikové trubky, jejichž zvuk je na fotbalových stadionech v JAR stejně běžný jako nepohodlné sedačky, jsou jednou z nejoblíbenějších věcí provázejících mistrovství světa ve fotbale, napsala agentura AP.

"Ale na jihu Afriky je nyní v plném proudu chřipková sezóna," říká Ruth McNerneyová z londýnské školy hygieny a tropické medicíny. A tradiční jihoafrický instrument by mohl mít zdravotní následky, dodává.

"Vuvuzely mají potenciál k šíření rýmy a chřipky, protože přes ně prochází hodně vydechnutého vzduchu," říká McNerneyová. Tímto způsobem podle ní může nákaza doletět k lidem na větší vzdálenost, než při běžném kašlání nebo křiku.

McNerneyová se podílela na studii, v jejímž rámci osm zdravých dobrovolníků foukalo do trumpet vuvuzela a vědci měřili, co vychází na opačném konci nástroje. Tam našli malé kapičky schopné přenášet zárodky chřipky. Tyto částice jsou dost malé na to, aby zůstaly ve vzduchu po celé hodiny a dostaly se do dýchacích cest a plic člověka, dodala McNerneyová.

"Z etických důvodů jsme netestovali nemocné osoby, protože na to bychom potřebovali speciální povolení," říká. "Ale je jasné, že potenciál k tomu, aby vuvuzely šířily rýmu a chřipku existuje." Ke zvýšení rizika šíření nemocí přispívá i zvyk půjčovat si vuvuzely navzájem.

Další zdravotní komplikací, která může vuvuzely provázet, je ztráta sluchu.

Studie, kterou provedli James Hall a Dirk Koekemoer z jihoafrické Pretorijské univerzity, zjistila, že vuvuzely mohou mít negativní dopad na ušní bubínky, pokud jsou jim vystaveny po určitou dobu. Pomoci by podle autorů studie mohly špunty do uší - ať už koupené v lékárně nebo podomácku vyrobené.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...