Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Vuvuzely mohou šířit rýmu a chřipku, varuje britská lékařka

Věda

  10:52
JOHANNESBURG - Africké trumpety vuvuzely, na které se snáší vlna kritiky za to, že jsou příliš hlučné, mohou rovněž šířit zárodky rýmy a chřipky, varuje londýnská lékařka.

Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry foto: ČTK

Vuvuzely, necelý metr dlouhé plastikové trubky, jejichž zvuk je na fotbalových stadionech v JAR stejně běžný jako nepohodlné sedačky, jsou jednou z nejoblíbenějších věcí provázejících mistrovství světa ve fotbale, napsala agentura AP.

"Ale na jihu Afriky je nyní v plném proudu chřipková sezóna," říká Ruth McNerneyová z londýnské školy hygieny a tropické medicíny. A tradiční jihoafrický instrument by mohl mít zdravotní následky, dodává.

"Vuvuzely mají potenciál k šíření rýmy a chřipky, protože přes ně prochází hodně vydechnutého vzduchu," říká McNerneyová. Tímto způsobem podle ní může nákaza doletět k lidem na větší vzdálenost, než při běžném kašlání nebo křiku.

McNerneyová se podílela na studii, v jejímž rámci osm zdravých dobrovolníků foukalo do trumpet vuvuzela a vědci měřili, co vychází na opačném konci nástroje. Tam našli malé kapičky schopné přenášet zárodky chřipky. Tyto částice jsou dost malé na to, aby zůstaly ve vzduchu po celé hodiny a dostaly se do dýchacích cest a plic člověka, dodala McNerneyová.

"Z etických důvodů jsme netestovali nemocné osoby, protože na to bychom potřebovali speciální povolení," říká. "Ale je jasné, že potenciál k tomu, aby vuvuzely šířily rýmu a chřipku existuje." Ke zvýšení rizika šíření nemocí přispívá i zvyk půjčovat si vuvuzely navzájem.

Další zdravotní komplikací, která může vuvuzely provázet, je ztráta sluchu.

Studie, kterou provedli James Hall a Dirk Koekemoer z jihoafrické Pretorijské univerzity, zjistila, že vuvuzely mohou mít negativní dopad na ušní bubínky, pokud jsou jim vystaveny po určitou dobu. Pomoci by podle autorů studie mohly špunty do uší - ať už koupené v lékárně nebo podomácku vyrobené.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!