Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výročí průkopníka biologie Mendela připomenou besedy

Věda

  6:42
BRNO - Brno si připomíná 150. výročí první přednášky Johanna Gregora Mendela, na které stojí základy genetické vědy. Mendel vystoupil se svými objevy v tehdejší německé škole v Jánské ulici, kde je od nedělního odpoledne k vidění výstava věnovaná škole. Zahájení se zúčastnila necelá stovka lidí. Součástí připomenutí výročí jsou i besedy a další akce.

Gregor Johann Mendel foto: wikipedie.orgReprofoto

Akce pro odborníky i laiky organizují nezávisle na sobě dvě instituce, které se věnují Mendelovu odkazu. Je to Moravské zemské muzeum a Mendelovo muzeum.

Moravské zemské muzeum připravilo výstavu věnovanou škole, kde Mendel svůj objev zveřejnil a kde tehdy učil. „Je také možné nahlédnout do originálu třídní knihy z tehdejší reálky s Mendelovými zápisy. Obsahují například úsměvnou poznámku nezbedným žákům,“ uvedla náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková.

ČTĚTE TAKÉ:

Muzejní Centrum Mendelianum si výročí připomíná setkáním čtenářů s britským spisovatelem Simonem Mawerem, který je autorem „genetického thrilleru“ Mendelův trpaslík.

Mendelovo muzeum zase pozvalo do Brna na přednášku v Jánské ulici například špičkového britského vědce Michaela Strattona, který se zabývá genetickými souvislostmi rakoviny.

Výstava rukopisů

Přímo v muzeu, které sídlí ve starobrněnském klášteře, dějišti Mendelových pokusů, je připravená výstava rukopisů a dalších vzácných dokumentů zapůjčených z Univerzity v Illinois. Do zámoří je odvezl Mendelův životopisec Hugo Iltis. Výstava je však v neděli přístupná jen zvaným hostům, pro veřejnost bude otevřená od úterý.

Vědecký svět Mendelovy myšlenky docenil až s velkým odstupem, nyní jej však vnímá jako jednoho z otců moderní přírodovědy.

Autoři: ,

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat