Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vztahy vytvořené na pracovišti hrají stále důležitější roli

Věda

  11:44
Amsterdam - Vztahy s kolegy z práce stále víc ovlivňují náš soukromý život. Vyplývá to ze studie Rabiny Cozijnsenové z Amsterodamské univerzity, kterou zveřejnil časopis Personal Relationships.

Flirt na pracovišti foto: Shutterstock

Nizozemská socioložka pomocí dotazníků zkoumala vztahy lidí, kteří šli do důchodu v letech 1992 až 1995 a v letech 2002 až 2005.

Osoby, které ukončily pracovní kariéru po roce 2000, častěji uvádějí, že ve svém soukromém životě i nadále udržují alespoň jeden vztah, který si vytvořily na pracovišti.

Cozijnsenová vidí možné vysvětlení v tom, že upadá význam vztahů v tradičních strukturách, jako je sousedství nebo místní organizace.

Společnost se stále více individualizuje a místem, kde lidé navazují osobní vztahy, se tudíž stále častěji stává zaměstnání, kde trávíme hodně času, komunikujeme s ostatními a zažíváme sociální interakce.

Kromě toho podle socioložky v posledních letech vzrůstá význam budování osobních i profesních sítí a jejich udržování po celý život.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat