Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z fosílie vykoukl zrzavý dinosaurus s pruhovaným ocasem

Věda

  11:31
Přesnější analýza buněčných struktur v dinosauří fosílii umožnila vědcům „vybarvit“ 125 milionů let starého dravce o velikosti krocana.

Sinosauropteryx zrekonstruovaný podle nejnovějších poznatků. foto: Nature

Dinosauři druhu Sinosauropteryx (název doslova znamená "Čínské ještěří křídlo") se znovu dostali do centra zájmů paleontologů. Objev fosílie Sinosauropteryxe před necelými patnácti lety prokázal, že mnozí druhohorní ještěří měli tělo pokryté peřím. Ve zkamenělině totiž byly otisky per jasně patrné.

Nyní své závěry získané díky zkoumání pozůstatků Sinosauropteryxe, drobného po zadních nohách běhajícího dravce, který i s velmi dlouhým ocasem měřil něco přes metr, zveřejnili vědci vedení Michaelem Bentonem z University of Bristol. V článku otištěném v dnešním vydání časopisu Nature dokládají, že z fosílie nalezené v čínské provincii Liao-ning lze vyčíst i to, jak bylo zvíře vybarvené.
Sinosauropteryx a jeho rituály

Na melanosomové stopě

Díky se metodě vyvinuté experty na Yale University se Bentonovi a spol. povedlo prokázat, že struktury dosud považované za bakterie napadající měkké tkáně dinosaura, jsou ve skutečnosti melanosomy. Jde o vysoce organizované organely o velikosti mitochondrií, v nichž se postupně vytváří pigment.

Z typu melanosomu vyplývá, že většina těla Sinosauropteryx byla pokryta zrzavým peřím. Rekonstruovaná podoba ocasu pak připomíná dnešní lemury. Střídají se na něm bílé a zrzavé pruhy.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...