Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve fosilizované kůži dinosaura našli vědci stopy bílkovin

Věda

  11:23
MADRID - Mezinárodnímu badatelskému týmu se podařilo objevit organické složky ve fosilizované kůži dinosaura, který pobíhal po Zemi v období pozdní křídy. S využitím nejmodernější techniky detekovali ve zkoumané tkáni bílkovinu, píše španělský deník El Mundo.
Kostra dinosaura - ilustrační foto

Kostra dinosaura - ilustrační foto foto: Reprofoto

Fosilie zkoumaného hadrosaura byla v dokonale zachovaném stavu objevena v oblasti Green River v americkém Utahu.

Vědci využili při zkoumání technologii infračerveného záření
Tým badatelů ze Stanfordské univerzity v USA a Manchesterské univerzity využili při zkoumání tkáně hadrosaura světelného paprsku v synchrotronu a technologie infračerveného záření. Získané snímky odhalují fosilizovanou měkkou tkáň z kůže tohoto kachnozobého dinosaura, například amidy.

Vědci v časopise Royal Society Proceedings B vysvětlují, že když se začaly rozkládat původní složky tkáně hadrosauří kůže, zůstaly po nich chemické stopy s kousky kovů. A za zvláštních podmínek se tyto kovy chovají jako "most" k minerálům z usazenin, kterýmžto způsobem zůstal materiál kůže uchován.

Čtěte také


Rozložení organických složek je podobné kůži ještěrů
Zmapované rozložení organických složek a kovů v kůži hadrosaura vykazuje podobnosti s kůží dnešních ještěrů. A to natolik, že je podle vědců takřka nemožné rozlišit je od sebe.

Nové technologie zobrazování otevírají možnosti analytické chemie 21. století, která pomůže odhalit chemii dávného života. Infračervené světlo způsobuje vibraci fosilizované tkáně a miniaturního krystalu podobně, jako se chvěla jehla na starém fonografu. V každém bodu, kde se krystal dotkl fosilie, infračervený paprsek zářil a odražený signál se měnil podle chemických složek. Proto je možné je zjistit bez nutnosti zkamenělinu rozbíjet, vysvětlil geochemik Roy Wogelius.

Paleontolgie se spojila s chemií a fyzikou
Jeho kolega z výzkumu Nick Edwards je přesvědčen, že tato nová technologie velmi změní paleontologická bádání. "Poskytne v budoucnosti značné možnosti získat informace, které jsou ukryté v jiných exemplářích a k nimž jsme doposud přístup neměli," zdůraznil.

Paleontolgie se spojila s chemií a fyzikou, aby nevídaným způsobem pronikla do děravých bloků fosilizované jemné tkáně. "Výsledky tohoto studia mají širší dopad, například na pochopení, co se děje s ostatky pohřbenými v dlouhém časovém úseku," poznamenal další z vědců Phil Manning.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!