Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Nejnovější stopa 'českého' dinosaura

Magazín

  14:00
PRAHA - V botanické zahradě v pražské Troji je k vidění nejnověji nalezená dinosauří stopa na území ČR. Stopu před rokem objevil paleontolog Radek Mikuláš v dlažbě botanické zahrady.

Dinosauří stopa foto: Khalil BaalbakReprofoto

V rámci popularizačního projektu Stopování dinosaura také vyšla knížka Prehistorie Česka, který ve formátu 3D ukazuje nejvýznamnější pozůstatky vyhynulých živočichů a rostlin na českém území.

Místo vyzvednutí stopy v dlažbě botanické zahrady

Paleontolog Mikuláš se při pátrání po dinosauřích stopách rozhodl prozkoumat všechna místa, která jsou vydlážděna pískovcovými dlaždicemi z lomu U Devíti křížů ve východních Čechách. Právě z tohoto místa totiž pocházejí starší nálezy. Otisk nalezený v dlažbě botanické zahrady je starý asi 210 milionů let. Stopa o délce 20,5 centimetru a šířce 20 centimetrů patří dinosaurovi skupiny Anomoepus.

Čtěte také

Prohlédnout si vzácný nález mohou lidé v sobotu v botanické zahradě, zároveň se zde mohou dozvědět zajímavosti o "českých" dinosaurech a děti si mohou vyzkoušet odlévání zkamenělin. "Stopa poté bude v botanické zahradě krátce vystavena spolu se sochou jejího původce v měřítku 1:1 a následně převezena do expozice Chlupáčova muzea historie Země," uvedla Věra Bidlová z botanické zahrady.

3D rekonstrukce dinosauřího původce stopy

3D zkameněliny
Vědci také připravili novou publikaci Prehistorie Česka 3D, kde si mohou čtenáři po nasazení speciálních brýlí prohlédnout obrázky zkamenělin ve trojrozměrném formátu. "V brožuře o 28 stranách představujeme například unikátní rostlinu z doby před asi 305 miliony let, kterou pohřbil nános sopečného popela tak rychle, že se na jejím listu zachoval 3D otisk pavouka," popsal paleontolog Jan Sklenář z Národního muzea.

Dinosauří stopa

Vůbec první nález kosterního pozůstatku dinosaura z českého území pochází podle paleontologů z roku 2003 z Kutnohorska. Byla to stehenní kost se stopami po žraločích zubech. V dalších letech se našly ve stejných místech další úlomky dinosauřích kostí. Vědci potvrdili, že po celé ČR mohou být desítky dalších stop, například právě v pískovcových dlaždicích. V rámci projektu Stopování dinosaura vydal Český rozhlas také omalovánky o malém dinosaurovi, jehož stopu pak našel český vědec.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat