V rámci popularizačního projektu Stopování dinosaura také vyšla knížka Prehistorie Česka, který ve formátu 3D ukazuje nejvýznamnější pozůstatky vyhynulých živočichů a rostlin na českém území.
Paleontolog Mikuláš se při pátrání po dinosauřích stopách rozhodl prozkoumat všechna místa, která jsou vydlážděna pískovcovými dlaždicemi z lomu U Devíti křížů ve východních Čechách. Právě z tohoto místa totiž pocházejí starší nálezy. Otisk nalezený v dlažbě botanické zahrady je starý asi 210 milionů let. Stopa o délce 20,5 centimetru a šířce 20 centimetrů patří dinosaurovi skupiny Anomoepus.
Čtěte také |
Prohlédnout si vzácný nález mohou lidé v sobotu v botanické zahradě, zároveň se zde mohou dozvědět zajímavosti o "českých" dinosaurech a děti si mohou vyzkoušet odlévání zkamenělin. "Stopa poté bude v botanické zahradě krátce vystavena spolu se sochou jejího původce v měřítku 1:1 a následně převezena do expozice Chlupáčova muzea historie Země," uvedla Věra Bidlová z botanické zahrady.
3D zkameněliny
Vědci také připravili novou publikaci Prehistorie Česka 3D, kde si mohou čtenáři po nasazení speciálních brýlí prohlédnout obrázky zkamenělin ve trojrozměrném formátu. "V brožuře o 28 stranách představujeme například unikátní rostlinu z doby před asi 305 miliony let, kterou pohřbil nános sopečného popela tak rychle, že se na jejím listu zachoval 3D otisk pavouka," popsal paleontolog Jan Sklenář z Národního muzea.
Vůbec první nález kosterního pozůstatku dinosaura z českého území pochází podle paleontologů z roku 2003 z Kutnohorska. Byla to stehenní kost se stopami po žraločích zubech. V dalších letech se našly ve stejných místech další úlomky dinosauřích kostí. Vědci potvrdili, že po celé ČR mohou být desítky dalších stop, například právě v pískovcových dlaždicích. V rámci projektu Stopování dinosaura vydal Český rozhlas také omalovánky o malém dinosaurovi, jehož stopu pak našel český vědec.