Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

OBRAZEM: Nejnovější stopa 'českého' dinosaura

Dinosauří stopa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dinosauří stopa | foto: Khalil BaalbakReprofoto

PRAHA V botanické zahradě v pražské Troji je k vidění nejnověji nalezená dinosauří stopa na území ČR. Stopu před rokem objevil paleontolog Radek Mikuláš v dlažbě botanické zahrady.

V rámci popularizačního projektu Stopování dinosaura také vyšla knížka Prehistorie Česka, který ve formátu 3D ukazuje nejvýznamnější pozůstatky vyhynulých živočichů a rostlin na českém území.

Místo vyzvednutí stopy v dlažbě botanické zahrady

Paleontolog Mikuláš se při pátrání po dinosauřích stopách rozhodl prozkoumat všechna místa, která jsou vydlážděna pískovcovými dlaždicemi z lomu U Devíti křížů ve východních Čechách. Právě z tohoto místa totiž pocházejí starší nálezy. Otisk nalezený v dlažbě botanické zahrady je starý asi 210 milionů let. Stopa o délce 20,5 centimetru a šířce 20 centimetrů patří dinosaurovi skupiny Anomoepus.

Čtěte také

Prohlédnout si vzácný nález mohou lidé v sobotu v botanické zahradě, zároveň se zde mohou dozvědět zajímavosti o "českých" dinosaurech a děti si mohou vyzkoušet odlévání zkamenělin. "Stopa poté bude v botanické zahradě krátce vystavena spolu se sochou jejího původce v měřítku 1:1 a následně převezena do expozice Chlupáčova muzea historie Země," uvedla Věra Bidlová z botanické zahrady.

3D rekonstrukce dinosauřího původce stopy

3D zkameněliny
Vědci také připravili novou publikaci Prehistorie Česka 3D, kde si mohou čtenáři po nasazení speciálních brýlí prohlédnout obrázky zkamenělin ve trojrozměrném formátu. "V brožuře o 28 stranách představujeme například unikátní rostlinu z doby před asi 305 miliony let, kterou pohřbil nános sopečného popela tak rychle, že se na jejím listu zachoval 3D otisk pavouka," popsal paleontolog Jan Sklenář z Národního muzea.

Dinosauří stopa

Vůbec první nález kosterního pozůstatku dinosaura z českého území pochází podle paleontologů z roku 2003 z Kutnohorska. Byla to stehenní kost se stopami po žraločích zubech. V dalších letech se našly ve stejných místech další úlomky dinosauřích kostí. Vědci potvrdili, že po celé ČR mohou být desítky dalších stop, například právě v pískovcových dlaždicích. V rámci projektu Stopování dinosaura vydal Český rozhlas také omalovánky o malém dinosaurovi, jehož stopu pak našel český vědec.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...