Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Nejnovější stopa 'českého' dinosaura

Magazín

  14:00
PRAHA - V botanické zahradě v pražské Troji je k vidění nejnověji nalezená dinosauří stopa na území ČR. Stopu před rokem objevil paleontolog Radek Mikuláš v dlažbě botanické zahrady.

Dinosauří stopa foto: Khalil BaalbakReprofoto

V rámci popularizačního projektu Stopování dinosaura také vyšla knížka Prehistorie Česka, který ve formátu 3D ukazuje nejvýznamnější pozůstatky vyhynulých živočichů a rostlin na českém území.

Místo vyzvednutí stopy v dlažbě botanické zahrady

Paleontolog Mikuláš se při pátrání po dinosauřích stopách rozhodl prozkoumat všechna místa, která jsou vydlážděna pískovcovými dlaždicemi z lomu U Devíti křížů ve východních Čechách. Právě z tohoto místa totiž pocházejí starší nálezy. Otisk nalezený v dlažbě botanické zahrady je starý asi 210 milionů let. Stopa o délce 20,5 centimetru a šířce 20 centimetrů patří dinosaurovi skupiny Anomoepus.

Čtěte také

Prohlédnout si vzácný nález mohou lidé v sobotu v botanické zahradě, zároveň se zde mohou dozvědět zajímavosti o "českých" dinosaurech a děti si mohou vyzkoušet odlévání zkamenělin. "Stopa poté bude v botanické zahradě krátce vystavena spolu se sochou jejího původce v měřítku 1:1 a následně převezena do expozice Chlupáčova muzea historie Země," uvedla Věra Bidlová z botanické zahrady.

3D rekonstrukce dinosauřího původce stopy

3D zkameněliny
Vědci také připravili novou publikaci Prehistorie Česka 3D, kde si mohou čtenáři po nasazení speciálních brýlí prohlédnout obrázky zkamenělin ve trojrozměrném formátu. "V brožuře o 28 stranách představujeme například unikátní rostlinu z doby před asi 305 miliony let, kterou pohřbil nános sopečného popela tak rychle, že se na jejím listu zachoval 3D otisk pavouka," popsal paleontolog Jan Sklenář z Národního muzea.

Dinosauří stopa

Vůbec první nález kosterního pozůstatku dinosaura z českého území pochází podle paleontologů z roku 2003 z Kutnohorska. Byla to stehenní kost se stopami po žraločích zubech. V dalších letech se našly ve stejných místech další úlomky dinosauřích kostí. Vědci potvrdili, že po celé ČR mohou být desítky dalších stop, například právě v pískovcových dlaždicích. V rámci projektu Stopování dinosaura vydal Český rozhlas také omalovánky o malém dinosaurovi, jehož stopu pak našel český vědec.

Autoři: ,

Grafton Recruitment Praha
ZÁSTUPCE MISTRA | NÁSTUPNÍ BONUS

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč